Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Чуждоезиково обучение
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Чуждоезиково обучение
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 11, 20-26.03.2025 г.

Платформа за сътрудничество между хора и машини

Проектът BRAIN++ ще трансформира технологичния пейзаж у нас

Зина Соколова от Зина Соколова
20-03-2025
в Брой 11, 20-26.03.2025 г.
A A

Проф. Иван Димов работи в Института по информационни и комуникационни технологии на БАН. Изследователската му дейност е насочена към методи и алгоритми за високопроизводителни изчисления. Над 20 години активно участва в разработването на иновации и технологии в тази област. Той е официален представител на България в Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления (EuroHPC JU). Неговата основна отговорност е да гарантира, че България се възползва от възможностите, предоставяни от тази европейска инициатива, и допринася ефективно за осъществяване на нейните цели.

Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления (EuroHPC JU) е инициатива между Европейския съюз, участващите държави и частни партньори, насочена към разработване на суперкомпютърна инфраструктура на световно ниво в Европа. Основните му цели включват насърчаване на иновациите и повишаване на конкурентоспособността чрез внедряване на най-съвременни системи за високопроизводителни изчисления. Задачата е чрез обединяване на ресурси и експертиза да се създаде единна европейска екосистема за високопроизводителни изчисления, която може да решава сложни обществени предизвикателства.

„Досега България е направила значителен принос към Европейското съвместно предприятие по няколко начина“, казва проф. Димов.

Първо, страната ни инвестира в изграждането на национални центрове за  високопроизводителни изчисления, оборудвани със съвременен хардуер и софтуер. Те служат като хъбове за изследователи и инженери, които провеждат напреднали симулации и анализ на данни.

Второ, българските учени и инженери са участвали в различни проекти на Европейското съвместно предприятие, като са допринесли чрез своята експертиза в области като компютърна флуидна динамика, биоинформатика и материалознание.

„Играем и активна роля в оформянето на политическата рамка и стратегическата посока на Европейското съвместно предприятие, като сме осигурили те да съответстват на нашите национални приоритети и интереси“, коментира ученият.

В потвърждение на факта, че България заема водещо място в Европа в областта на високопроизводителните изчисления, е и новината отпреди няколко дни, че Европейското съвместно предприятие избира шест държави, в които да се изградят фабрики за изкуствен интелект, сред които освен нашата страна са още Австрия, Германия, Полша, Словения и Франция.

Българската фабрика за изкуствен интелект  BRAIN++ (Bulgarian Robotics & AI Nexus) ще бъде разположена в „София Тех парк“,

където е вторият по натовареност суперкомпютър в Европа след италианския.

„Това е наистина вълнуваща новина за нас – казва проф. Димов. – Селекцията на допълнителни фабрики за изкуствен интелект от Европейското съвместно предприятие е ясен знак за ангажимента на Европа към укрепване на нейните позиции в тази област.“

Проектът BRAIN++ е ключов компонент от тази стратегия и има за цел да създаде мощен център по изкуствен интелект у нас. Инициативата ще обедини водещи изследователи, инженери и технологични компании. А целта е да разработят и внедрят авангардни ИИ решения, които могат да трансформират различни индустрии и да подобрят качеството на живот на гражданите.

BRAIN++ ще се фокусира върху интеграцията на изкуствения интелект с човешките способности,

като създаде платформа за сътрудничество между хора и машини. Това ще позволи разработването на автономни системи и интелигентни роботи, които могат да работят заедно с хората в различни среди – от производствени линии до здравни грижи и транспорт. Проектът също така ще насърчи обучението и квалификацията на нови кадри в областта на изкуствения интелект и роботиката, като по този начин ще подготви следващото поколение експерти.

„С участието на България в проекта не само ще допринесем за укрепването на европейското лидерство в ИИ, но и ще създадем благоприятна среда за развитие на високи технологии и иновации в региона“, подчертава проф. Димов.

Реализирането на проекта BRAIN++ ще донесе множество ползи. Страната ни ще получи достъп до най-съвременни ИИ технологии и ще позволи на нашите учени да работят по авангардни проекти. Инициативата ще привлече и значителни инвестиции в страната, което ще стимулира икономическия растеж  и ще насърчи сътрудничеството между академичните среди, индустрията и правителството, като създаде силна екосистема за иновации и предприемачество. Проектът ще повиши още повече репутацията на България като иновационен хъб в Европа. Това ще помогне за утвърждаването на страната като привлекателно място за бизнес и научни изследвания.

Сред значимите постижения е и разработването на високопроизводителни паралелни алгоритми за прогнозиране на времето и моделиране на климата.

България има съществен принос при разработването на дигитален близнак за климатичните промени.

Друг пробив включва използването на високопроизводителни изчисления  за откриване на лекарства и персонализирана медицина.

„Бъдещето на високопроизводителните изчисления изглежда много обещаващо. Очакваме по-нататъшен напредък в квантовите изчисления, изкуствения интелект и анализа на големи данни, които ще подобрят възможностите на системите за високопроизводителни изчисления“, подчертава проф. Димов.

Според него в контекста на Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления се очакват увеличени инвестиции в екзаскейлни изчисления, отнасящи се до системи, способни да изпълняват поне един квадрилион операции в секунда. Това ще позволи на изследователите да решават още по-сложни проблеми и да стимулират иновациите в различни сектори.

Според проф. Димов много важна е ролята на образованието в осигуряването на това България да продължава да бъде на предни позиции в областта на високопроизводителните изчисления. За да може да се поддържа нашето конкурентно предимство в тях, трябва да се инвестира в развитието на следващото поколение експерти.

В тази посока се работи в тясно сътрудничество с университети и изследователски институции за разработване на специализирани учебни и обучителни програми, които съответстват на нуждите на индустрията. Подобен много добър пример е Европейската магистърска програма по  високопроизводителни изчисления във Факултета по математика и информатика на Софийския университет

„Технологията е ясна – стига се до достъпна информация, която основно е в интернет“, разказва за метода си на работа проф. Димов. Влиза се в съответния документ и се филтрира по определен начин информацията, която е необходима. Ако човек се интересува от правен документ, който регламентира частен въпрос, често тези документи са в закони или подзаконови документи.

„Ако в тези документи нещо е написано с формула, не дай боже, да е на LaTeX (език за маркиране, с който се пишат формулите в математическите статии), изкуственият интелект преразказва, но не дава точна информация. Тук той наистина е слаб и не разпознава този език, защото източникът е различен“, обяснява проф. Димов.

Той отбелязва, че има и други чисто технологични тънкости.

Хубав пример е подредбата на документите в „Гугъл“ при търсене по ключова дума.

Търсачката изважда серия документи, които са най-близко свързани. Това се прави чрез решаване на много фундаментална задача за намиране на собствените стойности на огромна матрица. Тя съдържа по редове всеки документ, наличен в интернет – а това са милиарди единици. А от друга страна, по стълбовете на матрицата са конкретни думи или фрази.

И когато се направи намиране на собствени стойности (т.н. singular value decomposition) на тази матрица, тогава на първо място при търсене в „Гугъл“ ще излезе документът, съответстващ на най-голямата по модул собствена стойност. Съответно на второ, трето и т.н. място излизат документи, съответстващи на втора, трета и т.н. собствени стойности. Процедурата се прави веднъж месечно на изключително мощни суперкомпютри и е процес на обучение на невронната мрежа. Тя ги подрежда и след месец следва ново подреждане.

„Това е направено от руски математик, който работи в САЩ и е класически пример как работи изкуствената невронна мрежа – използва дълбоки факти от функционалния анализ в математиката. Това е най-дълбоката математическа дисциплина с намирането на тези собствени стойности, които всъщност дават принадлежността колко близо е даден термин, който човек търси, до същността на съответния документ“, продължава ученият.

Отбелязва, че в работата си задава трудни въпроси за неща, за които подозира, че ИИ има слабости. Например относно специфични теми, които се познават от малко хора и по които е много вероятно изкуственият интелект „да се изложи“.

„Ако се поиска информация за допълнителното финансиране на научната дейност, ИИ може да блокира, защото някои критерии за нейното отпускане са зададени с формули. В такъв случай изкуственият интелект вижда формулата и я преразказва с думите преди и след нея, но не може да я прочете“, казва проф. Димов.

Your Image Description

Свързани статии:

Бонобо – грижовните осиновители Сънят на мишките Кое обяснява депресията Нов антибиотик срещу бактериите

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: високопроизводителни изчисленияИИ технологииНаукаПроектът BRAIN++София Тех парк

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Усмихнатата страна на живота със синдром на Даун

Следваща статия

Снимка на броя: Приложение за безопасност по пътищата

Следваща статия
Снимка на броя: Приложение за безопасност по пътищата

Снимка на броя: Приложение за безопасност по пътищата

Важни обезщетения при прекратяване на трудов договор

Важни обезщетения при прекратяване на трудов договор

Може ли да сигнализираме прокуратурата?

Двоѝца, двамина, двайсетмина, двестамина

Последни публикации

  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2025, година XLXII
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 51 (2024 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2024, година XLXI
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 50 (2023 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2023, година XLX
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 49 (2022 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2022, година XLIX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"