Националната мрежа за децата награди в девет категории личности, организации и институции, които по някакъв начин са подобрили живота и благосъстоянието на децата в България през 2022 г. За тринадесета поредна година наградите „Златна ябълка“ бяха връчени тържествено в навечерието на Деня на детето в Централния военен клуб в София.
„През последната година на кризи и изпитания имахме нужда от обединение и солидарност. Солидарност към жертвите на войната, към пострадалите от наводнението, към жертвите на земетресението и към всички, които страдат от несправедливостите в обществото. Затова посветихме това издание на „Златна ябълка“ на солидарността – най-чистата и благородна сила, която ни свързва като хора“, каза Георги Богданов – изпълнителен директор на Националната мрежа за децата.
Наградите се раздадоха в девет категории. В категория „Герой на децата“ – една от най-важните, бе наградена Йоана Иванова – учител по английски език. Тя създава организацията „Джолис Клас“. Чрез нея тя привлича на своя страна екип от специалисти, които споделят убежденията ѝ за стратегическо мислене в преподаването. Първият образователен продукт, който създава, са флаш карти, с които най-малките могат да учат вкъщи с родителите си. През 2022 г. дарява 300 броя от тях на педиатричните отделения в болници УМБАЛ „Света Марина“ и „Майчин дом“ във Варна, на 14. ДГ „Дружба“ и на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение „Проф. д-р Иван Шишманов“ – Варна. След като се оказват търсени и очаквани, подкрепена от родителите, Йоана Иванова прави втори вид карти, предлагащи друг вид знания.
А тази година предстои да излезе от печат книжка за деца в предучилищна възраст, с която родителите ще могат да проверят готовността на бъдещите ученици. Разработва и поредица от семинари за преподаватели, които ще води както тя самата, така и специалисти психолози и логопеди.
В категория „Детска организация“ приз грабна сдружение „Дете и пространство“. Организацията споделя своя опит в работата си с деца в риск. За да промени нагласите към психичното страдание на децата, разработва видеоуроци и наръчници по темите. Организацията е с над 19-годишна история и към момента управлява 9 социални услуги на територията на две общини. В Столична община е доставчик на ЦНСТДМУ – „Св. Стилиян“, „Люлин“; ЦНСТДМУ „Слънце“ – Слатина, и центъра за социална рехабилитация и интеграция „Таралежи“. През 2022 г. сдружение „Дете и пространство“ полага значителни усилия да промени нагласите на специалисти към децата с аутизъм, и организира 11 съвместни срещи с общините София, Русе, Варна, Пловдив, Перник, Севлиево, Габрово и Велико Търново.
В категория „Училище и детска градина“ приз взе Мария Иванова – директор на ОУ „Христо Ботев“, село Румянцево. Тя е директор на училището само от няколко години, но успява да го преобрази както чрез реновиране на сградата, така и по същество, поставяйки на фокус нуждите на децата. През 2021 г. ОУ „Христо Ботев“ печели финансиране от фондация „Заедно в час“ с амбициозен проект за развитие на социално-емоционалните умения. Целта му е да подкрепи учениците чрез занимания за подобряване на социално-емоционалните компетентности, школи за допълнителна подготовка за националното външно оценяване, арттерапия за ученици със СОП. Фокус на екипа, работещ в предизвикателната среда на етническо малцинство, са не само академичните резултати, но и емоционалната интелигентност, детското участие, развитието на общността.
За болница на децата е призната Клиниката по детска онкохематология към УМБАЛ „Света Марина“ във Варна. Тя става дом за дълго време на деца и родителите им. Там малките пациенти получават не само лекарски грижи, но и емоционална подкрепа.
В лечението на левкемия клиниката има над 95% успеваемост, което е равно на световния стандарт. Община Русе е призната от организацията, че води активна политика за подобряване средата на децата. Русе изгражда единствения в страната Кризисен център за непридружени деца, който им осигурява специализирана грижа и всестранна подкрепа.
За журналист на децата е наградена Мария Василева. Със своите документални филми и илюстрации тя изгражда система за закрила на детето в България и описва трудния път на деинституционализацията на децата в риск.
Награда за цялостен принос към Националната мрежа за децата получава Иванка Шалапатова – дългогодишен изпълнителен директор на фондация „За нашите деца“. Тя посвещава 30 години на ранното детско развитие и на превенцията на изоставянето. Специална награда грабна и Елисавета Белобрадова – член на Парламентарната група за децата и един от политиците с най-активна позиция по темите за децата и семейството.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg