Ангел ДОБРИКОВ
През настоящата година се отбелязват кръгли годишнини от рождението на бележити родопчани, трасирали пътя на духовността в Планината. Книжовната и обществената им дейност е посветена преди всичко на местното краезнание и развитие, но е ревниво свързана с отстояването на националната ни кауза. Тези наши родолюбиви предци от по-далечното и близкото минало имат своя ярък принос в българското просвещение и историография, в борбите за национална свяст и освобождение, в пробуждането и утвърждаването на Среднородопската област.
Сред тях са Николай Вранчев от Устово – писател, преводач и издател на ученическата библиотека „Ралица“, патрон на смолянската Регионална библиотека; Илия Белковски – учител и революционен деятел; Щильон Казалиев – краевед и изявен общественик; Константин Канев от с. Момчиловци – свещеник, краевед и почетен гражданин на Смолян; Димитър Райчев от Чепеларе – учител, спелеолог и създател на Музея на родопския карст; свещеник Никола Мавродиев (поп Нико) – възрожденски деец; Тома Попратилов – Садукей – писател и стопановед; Крум Савов – първият фотограф в Среднородопския край; Спиро Герджиков – общественик и създател на Родопския музей; Петко Карапетков от с. Славейно – учител, обществен деец и краевед.
Навършват се 190 години от откриването на първото килийно училище в с. Широка лъка и 180 години от първото българско училище в с. Райково. Преди 135 години е издадена книгата на свещеник Никола Мавродиев „Портрет на гръцкото фенерско духовенство и коварните му дела против българите в Родопите“. Преди 170 години е поставено началото на модерната образователна система в Златоград и е създаден писменият възрожденски паметник „Златоградски сборник“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.