Антоанета НАЙДЕНОВА
Това, което отличава Българско училище „Слово“ в Оксфорд от другите наши училища зад граница, е, че при тях винаги е имало доброволци – още от създаването му преди 7 години. Това са български студенти, а също и ученици от престижен колеж, който изисква от своите възпитаници да упражняват доброволческа дейност, за да завършат. Резултатът е положителен за всички – за децата от българското училище, за родителите им, за учителите, които си спестяват част от техническата работа за сметка на преподаването. Но най-вече за самите доброволци. Защото ги учи на търпение, на емпатия, на разбиране и съобразяване с другите, на общуване, на това да помагаш… Могат да се изброят още куп полезни качества и умения, които се придобиват, но идеята е ясна. Така бъдещите студенти ще излязат от колежа не само с добро образование, но и с добро възпитание.
Не е ли това, което всички ние очакваме от образователните институции? Като се започне от детската градина и се стигне до университета. Във всяко населено място в България има хора, на които може да се помогне. И затова невинаги са нужни средства. Необходимо е само време и желание да си поиграеш с децата от центровете от семеен тип и защитените жилища, да им почетеш книжка или просто да си поговориш с тях. Често това е най-важното, което им липсва – и на тях, и на самотните възрастни хора, една усмивка и една топла дума.
Доброволчеството не е само въпрос на личен избор. То може и да се възпитава, като се започне отрано с най-малките и продължава нататък до завършване на образованието. Така от гимназиите и университетите ще излизат истински добри хора, готови да приемат различните и да помагат на нуждаещите се.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.