Татяна ДИКОВА
Проект на Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация е предложен за обществено обсъждане. Очакваният резултат от приблизителните 886 млн. евро инвестиции от ЕС е изграждането на ефективна и устойчива екосистема на научните изследвания и иновациите, на електронно управление и на национална киберсигурност за справяне с кризисни и извънредни ситуации.
Това е рунд първи от най-новата програма, включена в проекта на Споразумението за партньорство на България със Съюза и е в пълно съответствие на политиките му, които трябва да доведат до увеличаване на икономическото, социалното и териториалното сближаване между страните членки.
Парите от Европейския фонд за регионално развитие трябва да се използват за постигане на една дълго лелеяна мечта – по-конкурентоспособна и по-интелигентна Европа, респективна на всяка една страна членка, чрез насърчаване на иновативна и интелигентна трансформация и регионална свързаност на ИКТ.
Преди да говорим за сближаване обаче, да не забравяме, че ни предстои да изминем пътя на догонваща страна. През 2021 г. България все още е в групата на „прохождащите“ иноватори с обобщен иновационен индекс 50,1%, сравним със средния за ЕС, но все още далече от иновационния потенциал на водещите европейски икономики.
За щастие, налице са и положителни тенденции – в частта дигитализация, интелектуални активи и екологична устойчивост можем да се похвалим, че страната ни е над 80% от средното европейско ниво.
Сега е важно да не загубим набраната инерция и полето на иновативния и на предприемаческия потенциал на българина да става все по-обхватно. Парите ги има. Ще чакаме резултатите – за България и за Европа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.