Учени от 9 държави се включиха във форум, организиран от НВУ „Васил Левски“

Здравка
МАСЛЯНКОВА
Учени от девет държави участваха в международната научна конференция „Радиационната безопасност в съвременния свят“. Домакин на форума е Националният военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. Форумът е шести поред през тази година. Посветен е на 150-годишнината от рождението на Ърнест Ръдърфорд и 100-годишнината от рождението на Андрей Сахаров. Финансово е подкрепен от Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката. Заради пандемичната обстановка конференцията се проведе онлайн и присъствено.
„Темата на форума е актуална и кореспондира с предизвикателствата на ежедневието ни. А надсловът ни прави съпричастни към усилията на по-съзидателната част от човечеството и научната общност у нас. Възможността за изява и обмен на актуална информация и идеи именно тук, в Националния военен университет „Васил Левски“, приемам като привилегия. Тук работят хора, за които
проблемите на радиационната сигурност представляват професионален и творчески интерес“, сподели ректорът началник на НВУ бригаден генерал Иван Маламов.
В продължение на два дни участниците от Латвия, Русия, Сърбия, Украйна, Румъния, Грузия, Узбекистан, Полша, от Военния университет, от Института за ядрени изследвания и ядрена енергия към БАН, Висшето военноморско училище
„Н.Й. Вапцаров“, ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, Тракийския университет – Стара Загора, и СУ „Св. Климент Охридски“ дискутираха радиационната безопасност и радиационни аварии.
„Говорим за действията, с които можем да предотвратим авариите, за действията, които сме длъжни да предприемем при евентуална заплаха, последствия от авариите. Сред темите във форума са лазерните технологии, в това число лазерната безопасност и използването на лазерите във военното дело“, посочи председателят на организационния комитет на конференцията доц. д-р инж. Николай Долчинков – преподавател в катедра „Защита на населението и инфраструктурата“ в НВУ.
По традиция конференцията е придружена с конкурс за постери, като тази година темата е „Непознатият Космос“. Ученици, курсанти и студенти от цялата страна се включиха в състезанието. Най-добрите постери са подредени в изложба, а победителите получиха грамоти за отличното си представяне.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.