„Ядрената енергетика допринася за устойчивото развитие и повишаването на качеството на живот в света. Вече 65 години вашата организация непрекъснато обогатява спектъра на научните изследвания, разширява научната инфраструктура и разгръща интензивно международно научно сътрудничество.“ Това заяви президентът Румен Радев в приветствието си към участниците в Сесията на Комитета на пълномощните представители на страните членки на Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, Руската федерация, на която тази година България е домакин. Международната научна организация е учредена през 1956 г. и в нея членуват 18 държави.
В момента 32 български представители от БАН, СУ „Св. Климент Охридски“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и др. сътрудничат на Института. Организацията разполага с уникална научна инфраструктура и поддържа връзки с над 800 научни центрове и университети в 64 страни.
„Този форум е доказателство за приноса на България и нейните учени за развитието на научните програми на Института“, заяви държавният глава в обръщението си към участниците в сесията. 2021-ва е обявена за година на нашата страна в Обединения институт за ядрени изследвания. По време на българското председателство на Комитета на пълномощните представители на страните членки през 2014 – 2017 г. са взети важни решения за развитието на Института. Сред тях са започването на строителството на Фабриката за свръхтежки елементи, полагането на първия камък в конструкцията на колайдера NIKA, които имат значим принос за бъдещето на Организацията и за развитието на високите технологии.
Много млади учени от различни краища на света започват своята кариера именно в Обединения институт за ядрени изследвания, защото той притежава внушителна научна инфраструктура, перспективни програми и контакти с водещи научни институти от цял свят. Румен Радев изрази признателност към всички ръководители на програми и ментори за техните усилия, професионализъм и всеотдайност, с които подготвят младите хора и съхраняват научния потенциал на нашия регион.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.