Интернет портал на нова инициатива за висшите учебни заведения в Европа – EIT HEI Initiative, стартира българският еврокомисар Мария Габриел. С нея университетите се поставят в центъра на сферата на иновациите в Европа. Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ) ще работи съвместно с университетите, за да предостави подходящите инструменти за подкрепа на иновациите в кампусите и извън тях.
В новия портал може да се намери информация за дейностите на обявените проекти, да се научи повече за предстоящите покани за представяне на проектни предложения и да се научават последните новини за инициативата.
Каква е ролята на университетите в изграждането на европейска иновационна екосистема и как може да се подпомогне превръщането им в двигатели на иновациите на регионално и на местно ниво. Тези въпроси, както и възможностите за сътрудничество в рамките на изграждането на европейско иновационно пространство и европейското образователно пространство до 2025 г. са обсъдени на конференцията „Университетите като двигатели за изграждане на устойчиви европейски екосистеми“, организирана от Асоциацията на европейските университети.
Университетите имат стратегическо значение за възстановяването на Европа. За постигането на тази цел е необходимо образованието, науката и иновациите да бъдат неразривно свързани. В проучването на Асоциацията, в което са включени 166 университета от
28 държави в Европа, 78% от анкетираните отговорят, че университетът им подпомага развитието на иновационните умения на студенти и преподаватели.
„Целта на предложената от мен Европейска стратегия за университетите е да подпомогне трансформацията на сектора на висшето образование. Амбицията ни е европейските университети да задълбочат сътрудничеството помежду си, да обединяват знания и ресурси и да стимулират иновациите в подкрепа на цифровия преход“, коментира българският еврокомисар.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.