Регенерирането на части от тялото никога не е лесен процес. На някои гущери могат отново да им израснат опашки, но тези нови придатъци са бледи имитации на оригинала. Генетично модифицирани стволови клетки помагат на геконите да се сдобият с по-добри опашки.
Настройването и имплантирането на ембрионални стволови клетки върху пънчетата на опашката на траурните гекони (Lepidodactylus lugubris) позволява на влечугите да им растат опашки, които приличат на оригинала повече от всякога, съобщават изследователи в Nature Communications. Откритията са стъпка към разработването на регенеративни терапии за лечение на трудно заздравяващи рани при хора.
Опашката на гекона е продължение на гръбнака му и прешлените в нея го доказват. Регенерираните опашки обаче са по-прости образувания. „Това са куп концентрични тръби от мазнини, мускули и кожа“, казва Томас Лозито от Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис.
Това е така, защото стволовите клетки при възрастни гекони произвеждат молекулен сигнал, който насърчава образуването на хрущял в нови опашки, но не и на костни или нервни тъкани. Лозито и колегите му използват ембрионални стволови клетки, които могат да се развият в по-широк спектър, отколкото само в тъкани от възрастните стволови клетки. После ги модифицират, за да игнорират този сигнал,
и след това ги имплантират върху пънчетата на опашките на гекони, отстранени хирургично. Опашките, които израстват от тези модифицирани стволови клетки, имат костни жлебове в хрущяла и генерират нова нервна тъкан в горната част на опашката.
Тези модифицирани опашки все още нямат гръбначен мозък, което ги прави далеч от оригинала. „Оправихме един проблем, но все още има много несъвършенства – казва Лозито. – Все още сме на лов за перфектната опашка.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.