Консорциум от висши училища и институти поема изпълнението на научна програма за 4 500 000 лв.
С подписите на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и на ректора на Тракийския университет доц. д-р Добри Ярков бе даден официален старт на Националната научна програма „Интелигентно животновъдство“ – ИНТЕ-ЖИВО (2021 – 2024 г.) с бюджет 4 500 000 лв. Първият транш в рамките на 1,8 млн. лв. вече е преведен. Бенефициент по Програмата е консорциум (Институт по устойчив преход и развитие), начело с Тракийския университет, в който влизат още Аграрният университет, ТУ – София, РУ„Ангел Кънчев“, ИИКТ – БАН, ИМ – БАН, ИБИР – БАН, и Селскостопанската академия.
Основната цел на Програмата е провеждане на фундаментални и приложни научни изследвания за животновъдството. Търсене и намиране на иновативни методи и средства за повишаване на ефективността му при ограничаване на човешкия ресурс и минимализиране на отрицателните въздействия върху околната среда. Основните дейности и задачи са планирани логически в 12 работни пакета, които включват разработка на роботизирани системи за доене и отглеждане на животни; интелигентни системи за осигуряване на генетичен прогрес и за наблюдение и анализ на продуктивността на пасища и ливади; киберфизични системи за мониторинг на околната среда, здравето, растежа, поведението, репродукцията, емоциите и стреса на животните, както и за интелигентно управление на комплексите за отглеждане на животни. Учените ще разработят безпилотни летателни апарати, оборудвани с камери за следене и броене на животните на открито, и инфрачервени камери за следене здравето на животните. Сервизни роботи и дронове ще помагат при складиране и/или доставка на готова продукция, ще намалят сроковете за доставка. С помощта на последната дума на технологиите ще се управляват складовите наличности от месо и мляко. ИКТ технологиите ще имат думата във финансовата, икономическата и отчетната дейност, включително в оценката на риска. В ръцете на учените е решаването на още един важен проблем – интелигентното управление на отпадъците като елемент от кръговата икономика.
За целите на Програмата от Германия вече са закупени 90 месодайни юници и 4 бика от специалната порода галовей. Те ще бъдат отглеждани на рекултивирани терени в комплекса „Марица изток“. Така ще се експериментират модели на т.нар. Зелена сделка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg