„Учебници ще има на 15 септември – заяви зам.-министър Диян Стаматов. – За I клас по традиция те са новоотпечатани. В скоро време ще имаме отговор и на въпроса за учебника по история за V клас.
Предметът е изцяло в нов формат. Дали ще разполагаме с новите учебници, съответстващи на новите учебни програми, или до ноември ще се ползват старите – и в двата случая ще обучим учителите, за да няма затруднения през новата учебна година“, коментира той на втората серия от национални обсъждания на 5 нови проекта на държавни образователни стандарта – за предучилищното образование, за институциите, за инспектирането в детските градини и училищата, за информацията и документацията, за статута на професионалното развитие на учители, директори и други педагогически специалисти. Такива форуми ще има в 8 града и в тях ще се включат над 2000 учители и специалисти. Първият домакин на обсъжданията беше Синдикатът на българските учители. При домакинството на РИО – Плевен, в областния център се събраха директори, учители, експерти от 5 области. Зам.-министър Стаматов сподели, че всички искаме промяна и реформи, но трудно се отказваме и от старото. В обсъжданията на учебните програми за II, VI и VIII клас например са постъпили едва 41 предложения. Сред тях са и бележки на Института за български език към БАН. Другата група предложения всъщност са подписки да се изучават определени произведения и автори. За да бъдат припознати стандартите обаче, трябва да се чуят мненията поне на 80% от 80 000 души, работещи в системата. „Сега имаме възможност за стабилна промяна, като тук изключително ценна е ролята на директорите, подкрепени от учители, ученици и родители“, категоричен е заместник-министър Стаматов. На въпроса му към учители от Плевен, Монтана, Враца, Ловеч, Видин – може ли учебната година да се започне по новата програма, но със стария учебник по история, поне до ноември, те бяха категорични, че ще се справят със задачата, ползвайки старите учебници за VII клас. Тревожат се по-скоро за качество на учебниците по всички предмети. Засега 33 издатели са заявили желание да издават учебници и учебна литература. Възможно е да се появят кандидати и от чужбина. Обсъждането на образователните стандарти ще приключи до август. В подготовка са 13 стандарта, сред които и този за финансирането. Министър Меглена Кунева има идея в навечерието на новата учебна година да се състои национален учителски събор, с който професионалната гилдия да отбележи промените в системата и надеждите си те да доведат да по-висока успеваемост на българските деца.
Четете повече в бр. 11, 17 – 23 март 2016 г.
Normal 0 21 false false false BG X-NONE X-NONE „Само за година променихме немалко неща. Предприемачеството вече е факт в учебния план на първокласниците.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.