КЪМ ЧИТАТЕЛЯ
УВАЖАЕМИ АВТОРИ, ЧИТАТЕЛИ, ПРИЯТЕЛИ,
Пред Вас е първият брой на сп. „История“ за календарната 2022 година.
Пожелавам Ви да е здрава, спокойна и благодатна!
И през тази година ще продължим традицията сп. „История“ да запознава с резултатите от нови научни изследвания, да популяризира историческото знание и добрите педагогически практики, да предлага актуална информация за новоизлезли книги и национални и международни форуми.
Реферирането и индексирането на списанието в авторитетни бази данни като Web of Science
(от 2018 г.) и РИНЦ (от 2019 г.) насърчава усилията ни стриктно да спазваме утвърдените международни стандарти в сферата на научната публицистика, особено по отношение на разнообразието на тематиката, профила на авторите, оформянето на публикациите и най-вече на безусловното анонимно рецензиране на постъпилите ръкописи. Убедени сме, че това е пътят към постигането на качествена научна продукция.
Желанието на редакционната колегия и през тази година е да привлече нови съмишленици от страната и чужбина, да насърчи плодотворни дебати по актуални теми, да популяризира световните достижения на историческата наука.
Ще продължим ползотворното сътрудничество с институции, съхранили през вековете културната и историческата ни памет, както и с чуждестранни културни институти и организации, спомагащи за международния културен обмен. Във времена на социални ограничения, научната периодика се превръща
в още по-ценен посредник в рамките на световната научна общност.
Очакваме Вашите научни публикации, ценни резултати от педагогически практики, мнението Ви за учебния материал по история и цивилизации.
Обща е отговорността ни за запазването, изследването и популяризирането на световното историческо богатство. Чрез историята ние четем нашето бъдеще!
С пожелание за кураж и късмет в похода за знания!
Д-р Надя Кантарева-Барух
Директор на Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“
ДИСКУСИОННО
Гробът на Хаджи Димитър e под връх Хаджи Димитър в Стара планина
Проф. д.н. Вера Бонева
Университет по библиотекознание и информационни технологии
https://doi.org/10.53656/his2022-1-1-hadzh
Резюме. Статията представя архивни материали и други исторически извори, които съхраняват първични сведения за смъртта и погребението на известния български въстанически водач Хаджи Димитър Асенов (1840 – 1868), който произхожда от Сливен…
ДОКУМЕНТАЛНО БОГАТСТВО
Нови извори за научните занимания и интереси по архивистика на акад. Иван Дуйчев
Русалена Пенджекова-Христева
Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“
https://doi.org/10.53656/his2022-1-2-novi
Резюме. В статията се представят неизвестни документални свидетелства от архивното наследство на акад. Иван Симеонов Дуйчев (1907 – 1986), съхранено в Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ (ЦСВП)…
ПОГЛЕД НАД БАЛКАНИТЕ
Очерк върху отношенията между Цариградската патриаршия и българите през XIV в.
Радостин Григоров
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
https://doi.org/10.53656/his2022-1-3-oche
Резюме. В статията е направен очерк върху отношенията между Цариградската патриаршия и българите през XIV в. Разделена е на три части…
ЦИВИЛИЗАЦИОННИ ГРАНИЦИ
Formation of the Historical Memory of the Bulgarian Minority of Ukraine (1991 – 2020): Actors, Narratives and Commemoration
Dr. Sergii Pakhomenko, Assoc. Prof.
Mariupol State University (Ukraine)
Dr. Olga Sarajeva, Assoc. Prof.
Pryazovskyi State Technical University (Mariupol,Ukraine)
https://doi.org/10.53656/his2022-1-4-form
Abstract. Nearly three centuries have passed since Bulgarian migrants appeared on the territory of contemporary Ukraine…
РЕЦЕНЗИИ И АНОТАЦИИ
Научна конференция (24 – 25.09.2021 г.) и том VI на „Известия на Центъра за стопанско-исторически изследвания“, посветени на темата „Пред-приемачеството в историческа перспектива“
Емилия Вачева
Стопанска академия „Димитър Ценов“ – Свищов
https://doi.org/10.53656/his2022-1-5-conf
Римският лимес в България – на фокус
Доц. Веселина Вачкова
Институт за исторически изследвания – Българска академия на науките
https://doi.org/10.53656/his2022-1-6-lim