В ОУ „Д-р Петър Берон“ в село Реброво, Софийско, честват виртуално своя патрон
Онлайн обучението предизвиква трудности, защото си личат натрупаните пропуски, въпреки че всички ученици от ОУ „Д-р Петър Берон“ в село Реброво, община Своге, са обхванати в него.
„Най-големи са притесненията сред седмокласниците и техните родители как ще се справят на националното външно оценяване, най-вече по математика – споделя директорът на ОУ „Д-р Петър Берон“ Кремена Петрова. – След възстановяването на присъствено обучение от 15 февруари децата оставаха допълнително на консултации, за да наваксаме до изпитите, но сега се наложи пак да минем на дистанционно обучение. При нас, като малко населено място, не е имало сътресения с коронавируса, нито карантинирани класове. Може би защото училището е малко и се взимат всички необходими мерки, децата свикнаха да ги спазват, и нямаме проблеми. Имаме и медицинско лице с кабинет в училището, което също е голям плюс. Всички учители и родители предпочитат присъственото обучение.“
В училището има 72 деца в дневна форма на обучение и едно дете в индивидуална форма. „Д-р Петър Берон“ е средищно училище и повечето ученици пътуват от съседните села Томпсън, Луково и Батулия, които са на 5 до 7 км от Реброво. Школото разполага със собствен училищен автобус за тази цел, наскоро подновен от Министерството на образованието и науката. Учениците са разпределени в 7 паралелки, като най-голямата е в I клас с 15 деца, а най-малката е с 5. Седмокласниците са 10.
„През последните 5 – 6
години така се движи бройката на учениците, но тази година имахме повече запитвания за записване на деца в I клас. Близостта ни до столицата и ситуацията с пандемията през последната година доведе до това много хора да предпочетат малките населени места“, обяснява Кремена Петрова. Тя добавя, че в близката детска градина има 8 деца, които са в последната група, и има още запитвания от родители с намерение да се преместят да живеят трайно в района. Така че отново очакват около 15 първолаци през новата учебна година.
За дистанционното обучение ползват Google classroom, имат и електронен дневник. Само на три деца се наложило да осигурят електронно устройство, за да могат да получат достъп до виртуалните класни стаи. „Педагогическият екип се състои от 10 души млади учители, за някои от които това е първата им работа и са много мотивирани. Личи си, че работата им харесва, доволна съм от тях“, твърди директорката.
През лятото на 2020-а се организират изнесени класни стаи в двора на училището по проекта на МОН „Подкрепа за успех“ за наваксване с учебния материал и продължаващо обучение до 30 юли. Времето е използвано не само за доучване, а и за занимания по интереси. Вероятно това лято ще е същото.
Училището е старо, по архиви е създадено през 1905 г. и в него още тогава са учили и деца от близките населени места до VIII клас. Сградата е компактна, на два етажа и разполага с всичко необходимо – физкултурен салон, спортни площадки в двора и дори кабинет по готварство. Локацията на училището е добра, близо е до главния път на селото, до жп линията, а също и до детската градина. Децата от нея ходят да си играят в двора на училището и са запознати с него, с учителите и с условията там. Родителите им – също.
Патронният празник на училището е на 31 март и за втора година беше отбелязан виртуално с различни презентации и предварително приготвени клипчета. „Много се надявахме тази година да го направим присъствено на двора, макар и без външни гости и родители. Нашите ученици много обичат спортните прояви“, казва Кремена Петрова. За последно възпитаниците на ОУ „Д-р Петър Берон“ отбелязват присъствено празника през 2019 г. с тържествена програма с песни и танци, както си му е редът, и с традиционната голяма вкусна торта за финал.
Към училището има 3 групи за извънкласни дейности – в начален етап „Сръчни ръце“, втората е свързана с кулинарията, а третата – „Вокален свят“, открива младите таланти с музикални дарби. Младите кулинари са редовни участници в организирания от община Своге конкурс „Празници на хляба“, който се провежда на два етапа – първо по съответните населени места се излъчват победители, които накрая се явяват на финала на централния площад в Своге. „Най-големият ни успех беше първо място в Реброво и второ място на общинското състезание, когато нашите ученици освен другите награди спечелиха и ваучери за сладкарски и хлебарски мастър-клас – казва Кремена Петрова. – Миналата година нямаше такъв конкурс, но ние продължава тази традиция в училището и децата правят различни кулинарни изкушения в кабинета по готварство.“
Възпитаниците на ОУ „Д-р Петър Берон“ се занимават със спорт – предимно футбол и волейбол, и участват в турнири на общинско ниво. Обичат и често правят и походи в района, по време на които се организират различни демонстрации, като например как правилно да използват пожарогасител.
Всички ученици успешно завършват основното си образование и повечето от тях продължават да учат в ПГ „Велизар Пеев“ или в СУ „Иван Вазов“ в Своге.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg