България има остра нужда да развива икономика, основана на знанията, която носи по-голяма принадена стойност. В това са категорични учени, изследващи причините и следствията от неблагоприятните демографски тенденции у нас. А те са разнопосочни. Населението застарява както във всяка развита държава. Дължи се не само на ниската раждаемост вследствие на по-високия образователен ценз, но и на миграцията на младите хора. Фактор за промените в структурата на населението е и увеличената продължителност на живота благодарение на медицината.
Решаването на тази сложна задача – плод и на положителни, и на отрицателни тенденции в обществото, изисква адекватни мерки. Едните са политически – осъзнаване на необходимостта от пренастройване на социалните системи за дългосрочни грижи, които в момента не са особено развити. Отсега трябва да се предвиди, че делът на най-възрастните у нас ще продължи да нараства и тези хора ще имат нужда от помощ.
Другите са икономически – преструктуриране на икономиката и пренасочването Ӝ към отрасли с висока принадена стойност. Така хем ще влизат повече данъци в държавната хазна, хем ще могат да се увеличат заплатите и да задържим поне част от младите хора у нас.
Нека си припомним, че неблагоприятните демографски тенденции не са нито само български патент, нито неразрешим ребус. Спасението е в знанията в комбинация с уменията, спасението е в новите технологии и в качеството на живот. С една дума – в образованието.
Зина СОКОЛОВА
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg