
Ранените шимпанзета получават понякога първа помощ не от хора, а от други шимпанзета. Ново изследване разкрива естеството и разпространението на тези рядко наблюдавани събития. Тридесет години проучвания в горите на Уганда разкриват, че здравните грижи, предоставяни от шимпанзета – както грижи от маймуна към маймуна, така и самообслужване, се случват често, казва Елоди Фрейман от Оксфордския университет. Тя подозира, че това поведение е широко разпространено сред шимпанзетата. Лечебните методи на приматите също намекват за възможния произход на подобен импулс и при хората.
„Загрижеността за благосъстоянието на други маймуни е доказателство, че някои от основите на човешката медицина – разпознаването на страданието, прилагането на лечения и грижата за другите, не са уникално човешки, а част от нашето дълбоко еволюционно наследство“, казва Кристин Уеб от Харвардския университет.
От 90-те до 2022 г. в Будонго са регистрирани 34 случая на самообслужване,
съобщават учените в Frontiers in Ecology and Evolution. Някои наподобяват първа помощ, оказана след нападения от други шимпанзета или след хващане в капани, поставени от хора. Облизването на рани и потупването им с листа са най-наблюдаваните действия на самообслужване. Някои видове слюнка и растения съдържат антимикробни съединения, които могат да предотвратят инфекция, казват изследователите. В седем случая едно шимпанзе е помогнало на друго шимпанзе. И ръката за помощ не е била протегната само към роднини, но и към нуждаещи, които не са от семейството.
Шимпанзетата в Уганда и на други места в Африка често попадат в капани
и е добре документирано, че маймуните си помагат взаимно да се освободят. „Фактът, че шимпанзетата се отнасят с грижа не само към себе си, но и към другите, предполага ниво на социална осъзнатост, което твърде често се подценява“, казва Уеб. Произходът на този очевиден алтруизъм е неясен, но Фрейман е видяла с очите си как поведението, свързано със здравните грижи, може да се разпространява от маймуна на маймуна.
Повечето ранени шимпанзета в Уганда обаче не получават помощ, казва Фрейман –
и тя все още не разбира защо. „Ако шимпанзетата понякога знаят как да помогнат на другите да се измъкнат от капаните например, защо не помагат на всички попаднали в капан шимпанзета да се спасят? – пита тя. – Защо са избирателни по отношение на тези грижи и защо някои шимпанзета, изглежда, заслужават това, докато други не?“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg