
Комитетът за наблюдение на Програма „Образование“ 2021 – 2027 (ПО) одобри методология и критерии на пет операции на обща стойност 393 млн. лв. по време на петото заседание, което се проведе на 28 – 29 април в Пловдив, съобщават от Изпълнителната агенция „Програма образование“.
Предвижда се
за подобряване на качеството на висшето образование
и съответствието му с потребностите на пазара на труда да бъдат насочени 200 млн. лв. Конкретни бенефициери по процедурата са всички висши училища в България, които ще си партнират с национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите.
Със 73 млн. лв. от Програма „Образование“ ще се осигури
подкрепа на 28-те центъра за високи постижения в професионалното образование и обучение,
изградени по Националния план за възстановяване и устойчивост, за поемане на водеща роля в развитието на ПОО и уменията на бъдещето. Предвижда се още подкрепа за превенция и предотвратяване на тормоза и насилието и намаляване агресията в училищата, подкрепа за изява на талантите на учениците и въвеждане на иновативни подходи в ученето извън училищната среда и развиване на различни компетентности у учениците.
По Програма „Образование“ вече са обявени 14 процедури
с общ размер на средствата 877 523 724 лева, или 47 % от общия бюджет на Програмата. Това отбеляза при откриването на заседанието Иван Попов – ръководител на Управляващия орган и председател на Комитета за наблюдение. Той посочи, че до края на 2025 г. се планира да бъдат обявени 11 процедури на обща стойност над 1 млрд. лв.
Попов увери, че Управляващият орган на Програма „Образование“ работи активно за ускоряване изпълнението на Програмата и минимизиране на риска от загуба на средства по правилото n+3 чрез подготовката на нови операции, както и изготвяне на насоки за кандидатстване, провеждане на обществени обсъждания и информационни дни за обявените процедури, за които вече са одобрени методологии и критерии за подбор на операции.
В рамките на заседанието заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова отбеляза, че
приоритет за Министерството на образоването и науката е промяната на доминиращата култура на учене,
преминавайки от механично запаметяване към формиране на ключови компетентности, функционални умения и мотивация за учене. Тя допълни, че сред целите е и модернизирането на висшето образование и научните изследвания чрез повишаване на изискванията към студентите и подкрепа на българските университети, за да станат по-привлекателни за чуждестранни студенти.
Михайлова посочи, че Министерството ще продължи активната си политика за разширяване на приема в професионалните паралелки, за разработване на нови учебни планове и програми, които ще осигурят на учениците по-широки и адаптивни умения, отговарящи на динамиката на пазара на труда, и подчерта значението на процедурите по Програма „Образование“ за провежданите от МОН реформи в професионалното образование.
Еманюел Гранж от Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ на ЕК
изрази удовлетвореност от отчетения напредък в изпълнението на Програма „Образование“.
Тя посочи, че тези резултати се дължат на усилията както на управляващия орган, така и на заинтересованите страни, които са подготвили своите проектни предложения. Според Гранж е необходимо ускоряване на изпълнението на мерките, планирани по приоритета за модернизация и повишаване качеството на образование. Целта е не само да не бъдат изгубени средства, но и Програмата да изпълни своята мисия и да бъдат преодолени предизвикателствата и трудностите пред образователната система в България.
По време на заседанието
членовете на Комитета за наблюдение бяха запознати с напредъка по Програма „Образование“ 2021 – 2027 г., както и с напредъка и резултатите от операциите със стратегическо значение „Силен старт“, „Успех за теб“ и „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, които се изпълняват от МОН. Бяха представени и резултатите от оценката на процедура „Модернизация на висшите училища“ в България: Уроци за програмиране на образованието“, извършена от ОИСР.
В рамките на заседанието членовете на Комитета посетиха Обединено училище „Пенчо Славейков“ в пловдивския кв. „Столипиново“, което представи резултатите от работата си по редица проекти, реализирани по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, както и по проект „Успех за теб“ по Програма „Образование“. Учениците посрещнаха гостите с богата програма от танци, музика и настроение.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg