Те са открити в динозавърското находище край град Трън от екип, ръководен от ас. Владимир Николов от Националния природонаучен музей при БАН. Учените публикуват описанието на първите фосилни останки от панцерни щуки в България в специализираното научно списание Cretaceous Research.
Вкаменелостите са на около 83 млн. г. и са открити в динозавърското находище край Трън
в периода 2020–2023 г. Съавтори на ас. Владимир Николов са д-р Пламен Андреев (Research Center of Natural History and Culture, Qujing Normal University, China), студентът по геология Георги Войков (Софийски университет) и доц. д-р Дочо Дочев (Софийски университет).
Изследваният фосилен материал включва 9 зъба и 3 люспи. Осем от зъбите са открити в седиментни проби, събрани през 2021 г. и обработени в лабораторията на НПМ-БАН. Въпреки че останките са твърде фрагментарни, тяхната форма и анатомични особености – вертикалните бразди по повърхността на зъбите и дебелите люспи, покрити от тънък хиперминерализиран (емайлоподобен) външен слой с микроскопична орнаментация – безспорно показват, че принадлежат на риби, представители на сем. Lepisosteidae.
Вкаменелостите на панцерни щуки, открити в Трънско, са едни от малкото в Европа, които са по-стари от 80 млн. г.,
и за момента бележат най-източната точка от разпространението на тези риби в рамките на Европейския архипелаг. Трънските фосили, изглежда, са и първите находки от сладководни мезозойски риби, открити в България.
Панцерните щуки са група хищни лъчеперкови риби, които в наши дни се срещат единствено в югоизточните части на Северна Америка, Централна Америка и Куба.
Изследването е финансирано от Национален фонд „Научни изследвания“, Министерство на образованието и науката. Теренните проучвания в периода 2020–2022 г. са подкрепени финансово от The Jurassic Foundation, Фондация „Карол Знание“, Геоложки консултации „Мургана“ ООД и Обединена българска банка.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg