„Отпадането на таксите за студенти е национална политика. Влагаме пари в децата на България и искаме те да останат тук“, коментира пред БНР министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. По думите му средната такса за обучение на студентите държавна поръчка през м.г. е 1050 лв., което за някои семейства не е голяма сума, но за други не е така.
Според него мярката няма да реши изведнъж всички проблеми, но ще даде възможност да се разшири кръгът от младежи, които да влязат държавна поръчка. Според него това е национална мярка, която ще доведе до следващо развитие на висшето образование в България, дори ще увеличи конкуренцията за местата, определени за държавна поръчка.
„Тази мярка не е някакъв еднократен акт. Това е цялостна правителствена политика, мисля, че е политика на цялото общество по отношение на това да има по-голям достъп до качествено образование за децата на България, както и да привлече деца от българската диаспора, които учат в неделните училища“, обясни проф. Цоков.
Той даде пример с подкрепата за приоритетните професионални направления и защитени специалности, която
за няколко години е довела до увеличение на броя на кандидатстващите зрелостници.
Министърът напомни и годишния доклад на ОИСР, за която България е кандидат-член. „Един от лошите за нас индикатори е, че 17% от младежите между 18 и 25 г. нито учат, нито работят, нито се занимават с дейности, свързани с неформално образование. Според него ние трудно можем да стигнем в пълно членство, ако нямаме такива проактивни политики по отношение на образованието. Надеждата е, че поне част от тези 17% да кандидатстват на база на това, че са отпаднали таксите“, заяви той.
За 10 години с 12% е нараснал процентът на децата, завършващи висше образование, които се осигуряват в България – сега той е 86%, изтъкна още просветният министър. По думите му завършването на висше образование в България гарантира, че тези деца ще останат в страната и ще се реализират на пазара на труда. Според данни от Рейтинговата система средният доход на завършилите висше образование е 2200 лв., а само преди 5-6 години той е бил 950 лв.
Съветът на ректорите излезе с официално становище относно предложението
на Министерския съвет за премахване на таксите за обучение по държавна поръчка във висшите училища. Оттам предлагат таксите в университетите да не се премахват за всички студенти, а вместо това за младежите в затруднено финансово положение да има стипендии, които да покриват заплащането на обучение.
Ректорите смятат, че поставянето на всички студенти под общ режим, каквато мярка е освобождаване от такси на общо основание, не е социална мярка. „Въвеждането й облагодетелства в еднаква степен и социално обезпечените с финансови възможности младежи. Обратното, социалната политика се изразява в даване на подходящи стимули в увеличен размер на лица в затруднено финансово положение“, казват от Съвета. Според тях увеличаването на кръга студенти и докторанти, получаващи помощ от държавата чрез механизма на стипендиите и допълнителното повишаване на заплатите на академичния и на неакадемичния състав на висшите училища,
би улеснило постигането в много по-голяма степен на целения с проектозакона краен резултат.
„Подобни идеи се съдържат в становището на синдикатите и следва да бъдат задължително обсъдени, защото без да нарушават модела на споделено финансиране, постигат идентичен и дори по-добър ефект. Това би било и действително добра държавна политика по стимулиране на качеството на обучение, осигурена по подходящ начин“, се посочва в становището, като се предлага „мерките за социална подкрепа, каквито се явяват освобождаването от такси, да бъдат модифицирани в мерки за целево подпомагане, с цел покриването им от страна на широки категории социално уязвими студенти и докторанти“.
От Съвета на ректорите заявяват, че премахването на таксите е палиативно решаване на въпроси, свързани с модела на финансиране на висшите училища. Те припомнят, че едновременно в Народното събрание между първо и второ четене се обсъжда друг законопроект, регламентиращ концептуална промяна на начина на формиране на разходната част на бюджетите на висшите училища, какъвто е размерът на работните заплати на академичния състав, както и че през последните близо 2 години са поставяли въпроса за цялостната промяна на модела на финансиране на висшите училища, който определят като морално остарял и неефективен.
„Това обаче може и следва да стане единствено след обединяване и съвместно разглеждане на всички въпроси, както свързани с начина на формиране на приходите на университетите, така и на нормативната регулация на разходите им“, казват те.
От Синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ също заявиха, че
подобни кардинални промени не бива да се въвеждат без внимателен анализ
на системата на финансиране и диалог с всички заинтересовани страни. „Така предложените текстове ще доведат до липса на конкуренция между държавните висши училища, до значително движение на студенти в различни университети, до намаляване на качеството на образователния продукт“, посочват оттам в своя позиция. Според синдиката студентските такси, съотнесени с икономическата рамка на страната, са ниски и не те, а високите разходи за издръжка на живот в големите градове е онова, което затруднява студентите.
От ВОН посочват, че и сега в 40 направления броят на действащите студенти е под 50% от определения капацитет, като от тях 30 са приоритетни, т.е. финансирането е 100% от държавата и 0 лв. от студентски такси. „Този модел на финансиране в приоритетните направления бе въведен преди 5 г. и в резултат на успешно реализираната политика се наблюдава увеличение в приемите в специалности като инженерни науки, химични технологии, физика, химия, морска техника и т.н.
С отпадането на таксите тези специалности отново ще станат непопулярни сред кандидатите. От това ще последва отлив на специалисти от ключови сектори на икономиката, държавата ще се лиши от устойчив и добре работещ инструмент за обвързване на търсенето на образование с нуждите на пазара на труда“, прогнозират от синдиката.
Според тях отпадането на таксите крие опасност и от заличаване на конкуренцията между държавни висши училища. От синдиката смятат и че ако възможностите за споделеност от страна на студента отпаднат, той ще превърне от партньор в образователния процес в клиент, ръководен не от вътрешната си мотивация, а от възможността за лесен и непосредствен достъп до образователния ресурс.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg