Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Чуждоезиково обучение
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Чуждоезиково обучение
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 17 – 18, 25.04-08.05.2024 г.

Да възпитаваш патриоти: Учениците от ОУ „Христо Ботев“ – с. Невестино, вървят по коридор на българската войнска слава

Стела Маринова от Стела Маринова
05-05-2024
в Брой 17 – 18, 25.04-08.05.2024 г.
A A
Коридорът на българската воинска слава на ОУ „Христо Ботев“ в село Невестино е изпълнен с банери с информация за най-големите битки, останали в историята на България. Снимки – ОУ „Христо Ботев“ – с. Невестино

Община Невестино е втората по големина на територията в област Кюстендил, но поради намаляващия брой на населението в 23-те население места в общината живеят около 1700 души. Неин административен център е село Невестино. Там се намират и двете образователни институции на територията на цялата община – ДГ „Райна Княгиня“ и ОУ „Христо Ботев“. Училището се намира в близост до Кадин мост, който се извисява над река Струма.

Добрата материална база, доброто отношение към учениците и безплатното обучение, транспорт и храна в допълнение с разнообразните извънкласни занимания са начинът, по който ОУ „Христо Ботев“ в село Невестино привлича ученици в класните стаи.

Тази учебна година там се обучават 155 ученици от I до VII клас.

Когато директорът на ОУ „Христо Ботев“ Валери Стоилов поема ръководството му преди 30 години, да четат и смятат в школото, се учат само деца от територията на общината. През годините броят им драстично намалява, поради което колективът на училището започва да привлича деца от квартал „Изток“ в Кюстендил.

Валери Стоилов, директор

„Това беше единственият начин училището не само да продължи да съществува, но и да се развива.

Нашата цел е да подготвяме образовани и възпитани млади хора, патриоти.

Опитваме се да постигнем тази наша цел и чрез дейностите по интереси в училище, и чрез самото обзавеждане на сградата, в която има елементи, чрез които учениците да се почувстват горди, че са български граждани“, споделя пред „Аз-буки“ директорът на ОУ „Христо Ботев“ – село Невестино, Валери Стоилов.

Той не скрива, че понякога обучението на тези ученици върви трудно и колективът се обезкуражава, защото голяма част от родителите отсъстват от другата страна като коректив. Тогава не е лесно детето да се убеди да усвоява нови знания и умения.

Макар и трудно, учителите успяват да намерят правилния път за мотивация на учениците.

Колективът знае от какво ниво тръгва подготовката на един ученик и до какво ниво стига благодарение на усилията на всеки от преподавателите.

„Тогава си казвам – има смисъл“, заявява директорът.

„Винаги се поставям на мястото на родителя и на ученика и си задавам въпроса защо да дойда в училището в Невестино, което е на 13 км от ромската махала в Кюстендил, а не в съседното, което е на 100 метра. За да стане това, трябва да предложим по-добри материални условия и високо ниво на подготовка.

Голяма част от учениците са от социално слаби семейства.

Затова се стараем всичко в училище да е безплатно, за което се отделят значителни средства от бюджета“, обяснява Стоилов.

Директорът описва ОУ „Христо Ботев“ като „едно хубаво и китно селско училище“.

Първото нещо, което вижда всеки, който влезе в основното училище в село Невестино, е дворът. С толкова голямо и зелено пространство могат да се похвалят малко училища в страната. А около самата ограда има рози и люляци, които го красят още повече.

В дворното пространство за игри и забавление на най-малките ученици е разположена детска площадка, а за по-големите има фитнес на открито. Изградена е и голяма спортна площадка. На двора има и класна стая на открито – беседка. Тя е така направена, че в центъра на масата има пространство, в което да застане учителят, така че да може да наблюдава всяко дете. Там се провеждат и различни извънкласни занимания.

„Имаме прекрасен зелен двор, голяма ливада със спортните площадки и алпийски тролей. В училищния двор има орехови дървета, които са на над 100 години“, разказва Стоилов.

От миналата учебна година едно от помещенията в приземния етаж на училището, в което 40 години се складира всичко непотребно – от черни дъски до счупени чинове и столове, е преобразено във физкултурен салон.

„Изхвърлихме няколко камиона с боклуци и направихме прекрасен физкултурен салон. В него има и фитнес уреди, и тенис маса“, казва директорът.

ОУ „Христо Ботев“

всяка година отделя от училищния бюджет значителни средства за подобряване на материалната база.

С национално финансиране по проект „Красива България“ сградата е санирана отвън и основно ремонтирана отвътре.

„Цялото обзавеждане в класните стаи и техническите средства в тях са закупени със средства на училището. Физкултурният салон, спортната и детската площадка – също“, посочва директорът.

На втория етаж на училището се намира

коридорът на българската войнска слава, който е изпъстрен с исторически сюжетни картини.

Докато вървят по него в междучасието, учениците виждат банери с информация за най-големите битки, останали в историята на България. Могат да прочетат за битките при Дойран и при Върбишкия проход или откъс от одата на патриарха на българската литература Иван Вазов „Опълченците на Шипка“. А на всяко табло се вижда надпис „Гордея се, че съм българин!“.

Патриотичният коридор също е изграден с училищни средства.

Желанието на училищния екип да възпитава учениците в любов към родината, започва още с първия училищен звънец. Всеки ден

първият учебен час започва с химна на България.

Всяка година за патронния празник на училището се провеждат и уроци по родолюбие.

Индивидуалните учебните часове по хореография също допринасят за това. Обучението стартира преди десетина години, като всяко дете има по един или два часа седмично занимания с учител хореограф. Целта е учениците не само да се приобщят към българския фолклор и да изучат българските хора, но и да се наблегне на патриотичното възпитание.

„Нашите деца знаят по десетина танца. По-големите могат да танцуват доста сложни български хора“, обяснява Стоилов.

За екипа на школото е важно децата да изпитват удоволствие на танца.

„Отначало е трудно, защото не виждат крайния резултат. Когато се изучават елементите на танца, за тях е по-скучно, но в момента, когато се стигне до танцуване с музика и усетят удоволствието от танца, идват и резултатите“, заявява директорът.

Той подчертава, че от значение за този успех е педагогическото умение на хореографа.

За да се разпалят у младите танцьори гордост и преклонение пред уникалността на българския фолклор и народните танци, те участват и в различни конкурси като националния конкурс „С България в сърцето“ и международния фестивал „Българска душа на Святата земя“.

Сформирана е и вокална група, която се води от учителя Милчо Сашев. Той е ръководител и на вокално-инструментален състав.

„Часовете по вокално пеене са любими за учениците, което е допълнителен стимул за редовното посещение на училище“, смята директорът.

По думите му,

в днешно време трудно се намират добре подготвени учители.

В екипа му има 25 души персонал, като 19 от тях са педагози.

„Възрастово младите вече са по-голяма част от педагогическия персонал. Старая се да подбера възможно най-добрите специалисти – учители не само с диплома, но и по призвание. Това в днешно време никак не е лесно“, казва Стоилов.

От училището се стараят всяка година да участват в националните програми на Министерството на образованието и науката. Сред тях е и „България – образователни маршрути“, по която миналата година 40 деца почиват безплатно на планина.

„Всяка година се стремим да финансираме чрез кандидатстване по различни национални програми екскурзии за нашите ученици – еднодневни и туристически пътувания, на море, планина и до обекти от национално значение“, споделя директорът.

През изминалите години са участвали и по Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“, по която са успели да закупят носии и танцувални обувки.

Всичко, което се случва в ОУ „Христо Ботев“, е за да може времето, прекарано в училище, да бъде интересно и ползотворно за учениците.

„Стараем се да привлечем децата. Ние сме в конкурентна среда и никак не е лесно да бъдат привлечени деца в училище. Винаги трябва да има нещо ново, интересно, креативно, което да ги привлича. Никой не иска да отиде в училище, в което е скучно, а материалната база лоша“, разяснява Стоилов.

Your Image Description

Свързани статии:

Ученици от Кюстендил и Плевен пресъздадоха мигове от природата в пленера „Ухание на пролет“ Звездни спектакли привличат ученици в Планетариума в Смолян Над 400 деца са върнати в клас в област Бургас Ученици от Селскостопанската гимназия в Кюстендил произвеждат хиляди цветя

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Валери СтоиловКюстендилОУ „Христо Ботев“ – село НевестиноРегионитрадиции

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Ученици от Кюстендил и Плевен пресъздадоха мигове от природата в пленера „Ухание на пролет“

Следваща статия

От студентската скамейка направо в училище

Следваща статия
От студентската скамейка направо в училище

От студентската скамейка направо в училище

Лекарство срещу дезинформацията: В 15. СУ „Адам Мицкевич“ в София развиват умения за отсяване на информацията в интернет и рефлекс за проверка на нейната достоверност

Лекарство срещу дезинформацията: В 15. СУ „Адам Мицкевич“ в София развиват умения за отсяване на информацията в интернет и рефлекс за проверка на нейната достоверност

Себе си или мене си

Себе си или мене си

Последни публикации

  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2025, година XLXII
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 51 (2024 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2024, година XLXI
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 50 (2023 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2023, година XLX
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 49 (2022 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2022, година XLIX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"