Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Чуждоезиково обучение
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Чуждоезиково обучение
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 49, 7 - 13.12.2023

Средище на българската общност в Мюнхен

Неделното училище „Дора Габе“ отбелязва 10-годишнина с голям концерт

Диляна Кочева от Диляна Кочева
07-12-2023
в Брой 49, 7 - 13.12.2023
A A
В училището има групи по народни танци за малки и големи

На 10 декември Българското училище в Мюнхен „Дора Габе“ отбелязва 10 години от създаването си. Тържеството ще бъде „две в едно“ – годишнина и тематичен коледен концерт.

Преслава Костова

„Подготвили сме много изненади за нашите настоящи и бивши колеги. Програмата ни е пъстра и в нея участват всички наши ученици. Всеки от тях има задача и роля“, разказва за в. „Аз-буки“ председателят на Управителния съвет към училището Преслава Костова. Специални гости в областта на фолклора ще бъдат ансамбъл „Лазарка“, фолклорен танцов ансамбъл „Лисичка“, народен хор „Българска роза“ и народен хор „Българка“. Екипът на 30-годишния ансамбъл „Лазарка“ партнира на училището от самото създаване, като техни танцьори преподават народни танци в училището в групи за малки и големи. Майсторлъка на ръченицата усвояват не само децата, но и техните родители. А ръководителят на народния хор „Българска роза“ Дафинка Стоянова е бивш учител в школото. Специален гост на празника ще бъде и Райна Манджукова – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
Освен народни танци в неделното училище имат и групи по театрално и народно творчество. „Следим интереса и предпочитанията на учениците си. Стремим се да предлагаме всичко, което искат“, допълва Костова. Всяка от групите по занимания по интереси ще представи под различна форма дейността си на концерта. Малките актьори ще покажат много интересен спектакъл, а групата по народно творчество – забравен занаят. Част от декорите за празника също са изработени с помощта на учениците.

През настоящата учебна 2023/2024 г. в училището се обучават 250 деца – от 3-годишна възраст до XII клас, а педагозите, които работят с тях, са 25. Школото е разположено на две локации. В едната се обучават учениците от предучилищните групи и I клас, а на другата – учениците от II до XII клас. Традиционно най-голям е интересът към предучилищните групи, като само през тази година групите са 8 със средно по 10 деца във всяка от тях. „Броят на учениците ни непрекъснато се увеличава. Записваме деца, пристигащи от България, през цялата година“, уточнява Преслава.
В школото традиционно отбелязват всички български празници. И това винаги е съпроводено както с практически тематични задачи, като боядисване на яйца, изработка на коледна украса и направа на мартенички, така и с беседа за произхода на празника и как се е отбелязвал в миналото и как днес. „При нас е изключително важно информацията да бъде представена по лесен и достъпен за децата начин. Затова имаме и толкова на брой групи за занимания по интереси, редовно инициираме и срещи и екскурзии в извънучебно време“, допълва тя.

Мима Пенчова

Родителите активно участват в живота на училището. Всеки от тях помага с каквото може. Освен на празниците и уроците по народни танци те посещават училището и за да слушат интересни лекции. Беседи се организират почти всеки месец, а темите са разнообразни и много интересни. Някои от тях са с историческа и обществена насоченост, а други пряко засягат живота на децата им в училище, емоциите, които изпитват, и различните потребности, които имат спрямо възрастта си. За следващата календарна година планират още една интересна инициатива. Под надслов „Пазители на думите“ ще се завърнат към корените си и ще си припомнят диалектни и забравени думи. Костова уточнява, че в Бавария – провинцията, в която се намира училището, изключително много се гордеят с диалектните си форми. Планирано е да бъдат поканени лектори, които да запознаят сънародниците ни зад граница с някои не толкова популярни, но изконно български думи.
„Всеки българин зад граница иска по един или друг начин да обучава детето си на български език. Но понякога проблемът идва от сблъсъка на двете образователни системи – българската и немската“, казва Костова. В Германия обучението се профилира след IV клас и на децата им става изключително трудно да съвместяват двете училища. А освен това те имат и различни хобита и интереси, за които също искат да отделят време. „За родителите също става много трудно да управляват времето си. От понеделник до петък са на работа, а през почивните си дни се чудят как да разпределят задачите си, за да могат да заведат децата си на всички допълнителни курсове и занимания, на които са ги записали“, обяснява председателят на УС към школото. При тях има родители, които всяка събота изминават повече от 150 км в посока, за да заведат детето си в българското училище.

Миналата година изпращат първия си випуск абитуриенти. Те са едва петима, но всички – и родители, и учители, знаят колко много усилия са положили, за да стигнат до там. „Те комбинираха задължителното, немското училище и свободноизбираемото, българското училище. Освен това посещаваха и допълнителните занимания по интереси. Наистина, всичко това не е лесна работа“, обяснява тя.

В училището обучението е изцяло присъствено. Само за последната година над 10 български семейства записват децата си в БУ „Дора Габе“ в Мюнхен благодарение на силата на социалните мрежи и най-сигурната реклама – от уста на уста. „Функцията на неделното училище вече не е само да научи децата да пишат и четат на български език, а и възможността да бъдат част от българската общност зад граница“, споделя Преслава и допълва, че точно това е техният стремеж.
Със смесени чувства и голяма доза нетърпение празника на училището очаква и директорът на школото в Мюнхен Мима Пенчова. Тя заема този пост още от самото създаване на училището. „От една страна, изпитвам тъга по отминалите години и по първите ми колеги и ученици, но от друга – голяма гордост от това, което сме днес и което сме постигнали. Очаквам с нетърпение празника и срещите, които ми предстоят с хората, останали дълбоко в сърцето ми“, казва тя.
Като много други българи, и тя напуска родината по финансови причини. Заминава за Мюнхен през 2009 г. А идеята за основаване на второ българско училище в Бавария идва малко по-късно.

„В началото, в далечната 2013 г. бяхме само три ентусиастки: основателката и първи председател на дружеството Яна Дечева-Книпелмайер, която ни обедини, накара ни да повярваме и работеше непрекъснато в името на общата кауза. Марияна Василева – млада дама, изпълнена с енергия, търсеща предизвикателства, съоснователка и първи заместник-председател на дружеството. А третият ентусиаст съм аз – съоснователка и училищен ръководител“, разказва тя.
Започват с 5 деца, а в края на учебната година вече са 25. „Трудности имаше много, но зарядът, който получаваш от обичаната работа, те кара да забравиш за тях“, допълва директорката. Споделя, че преди 10 години именно българското училище много ѝ помага да преодолее носталгията по България, болката от раздялата с децата си. Преди три години на откриването на учебната година в приветстващото си слово пожелава учениците им да станат 200. И те не само достигат тази бройка, но и доста я надвишават.

За Пенчова да си ръководител на българско училище зад граница, е хем трудно, хем хубаво. Щастлива е, че дава частичка от себе си и оставя траен отпечатък в съзнанието на учениците си. Като педагог с дългогодишен стаж, отбелязва, че в обучението си учениците изпитват най-големи затруднения с граматиката и съставянето на собствен текст. Причината за това са големите разлики в българския и немския език. Иначе на учениците любими са им часовете за славното минало на родината ни, великите царе и славни князе.

„През ваканцията е много важно те да посещават България. Само така няма да се скъса нишката с родината“, обяснява тя. В часовете използват различни образователни платформи и интерактивни ресурси. Целта им е образованието да бъде качествено, но и занимателно и интересно. Всеки ден в работата си Мима Пенчова среща различни предизвикателства, свързани с организацията на училищните делници и празници. Освен това поддържа и постоянен контакт с колегите, учениците и родителите. „Всичко това отнема много време, но въпреки всичко се чувствам доволна и щастлива“, завършва тя.

Your Image Description

Свързани статии:

Български дни в Неапол Да преподаваш в две държави Щом е на български, искам тази книжка! Най-голямото българско неделно училище в Европа отбелязва 15-ата си годишнина

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Ние по света

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Учител създаде виртуален музей за Костинброд

Следваща статия

Куклен театър за здравословни навици

Следваща статия
Куклен театър за здравословни навици

Куклен театър за здравословни навици

Дупнишки ученици създават филм  за справедливостта

Дупнишки ученици създават филм за справедливостта

Баба под наем

Баба под наем

Последни публикации

  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2025, година XLXII
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 51 (2024 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2024, година XLXI
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 50 (2023 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2023, година XLX
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 49 (2022 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2022, година XLIX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"