България участва в 4 от новите проекти
Създаването на 16 нови европейски учителски академии обяви българският еврокомисар Мария Габриел по време на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС в сектор „Образование“ в Брюксел. Академиите се реализират по програма „Еразъм+“, като създаването им е едно от ключовите действия в инициативата на комисар Габриел за изграждане на Европейско образователно пространство до 2025 г.
„Учителите са тези, които превръщат образованието в успех. За да бъде Европа континент на знанието, силата ни са талантите и учителите. Чрез учителските академии ще бъде засилено сътрудничеството между преподаватели в цяла Европа и ще бъдат създадени общности с цел изготвяне на ефективни програми за кариерното развитие на учителите. Целта ни бе до 2025 г. да има 25 учителски академии. А от днес броят им вече е 27“, заяви Мария Габриел.
Началото на първите 11 Европейски академии за учители по програмата „Еразъм+“ е дадено през февруари 2022 г.
Обединяват се 182 организации от 23 държави, като в два от проектите участват и организации от България.
С финансиране от 22,5 млн. евро по „Еразъм+“ за следващите три години учителските академии имат за цел и разработването на модели на мобилност – виртуална, физическа и смесена, като част от професионалното развитие на учителите. Избраните проекти включват 313 организации от над 30 държави, участващи в програма „Еразъм+“.
България участва в 4 от 16-те нови проекта за учителски академии – GEO-ACADEMY, NBS ACADEMY, ACADIMIA, STEAME-ACADEMY. Комисар Габриел обяви също, че до края на годината предстои мащабно събитие, посветено на темата, което ще се проведе в София заедно с участници от цяла Европа.
По време на заседанието бяха приети Заключения на Съвета относно уменията и компетентностите за екологичния преход.
Участниците обсъдиха и ключовото значение на висококачествените учители за успешното Европейско пространство за образование, недостига на педагози и предизвикателството, свързано с привличането, повишаването на квалификацията и задържането на квалифицирани и добре обучени учители и обучители. Българската позиция, одобрена преди седмица от Министерския съвет, е представена от зам.-министъра на образованието и науката д-р Мария Гайдарова.
Страната ни акцентира върху необходимостта от придобиване на нови умения, нужни за екологичния преход в контекста на ученето през целия живот, поставянето на акцент върху учителите и обучителите, както и върху първоначалната им подготовка, компетентности и професионално развитие. Обръща внимание и на предизвикателството, пред което са изправени учителите по отношение на приспособяване на своите преподавателски практики към бързо променящото се глобално общество.
Акцент е и важният въпрос за повишаване престижа на учителската професия, както и на интереса към нея, развиване на умения на учителите и обучителите, които да отговарят на изискванията на новото време, и задържането на квалифицираните преподаватели в системата на образованието.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg