Антоанета НАЙДЕНОВА
През януари тази година се навършват сеем години, откакто за първи път отваря врати Българското училище „Слово“ в Оксфорд. То започва с 15 – 20 деца, а сега в него се обучават на роден език общо 85 ученици. Те са разпределени в класове според възрастта и владеенето на български език.
Екипът се състои от четирима учители, които работят с хъс, за да привличат все повече нови ученици. „Това, което ни отличава от другите училища зад граница, е, че при нас винаги е имало
доброволци – още от създаването на училището. Имаме дългогодишен контакт с българските студенти от Оксфордския университет, които заради Брекзит намаляха. Но продължават да идват да ни помагат ученици от престижния колеж „Сейнт Клеърс“ – разказва ръководителят на училището д-р Валентина Александрова-Кирова. – В колежа учат 16 – 18-годишни младежи от цял свят, които се подготвят за престижни университети като тези в Оксфорд и Кеймбридж. Всяка година в него се обучават и български ученици, които полагат изпит включително и по българска литература, оценката от който се включва в крайния бал за кандидатстване в университет.“
Удобно им е, защото българското школо се помещава в сградите на колежа. Освен това преподавателката им по БЕЛ в колежа – Теодора Петранова, е и учител по български език на учениците от гимназиалните класове в училището. Тя е и негов основател заедно с Валентина Александрова-Кирова. Валентина преподава по история и в БУ „Иван Станчов“ към посолството ни в Лондон. Тя участва активно и в разработването на ученическо помагало по история на български, немски и английски език, което нагледно представя най-важните исторически факти от ранното, същинското и Късното средновековие в България, Германия и Англия. Така децата от неделните училища по-лесно могат да се ориентират и да видят през един и същи период в коя държава какво се е случвало.
Историческото помагало е оформено и отпечатано от Национално издателство „Аз-буки“.
Доброволците ходят в БУ „Слово“ всяка събота и помагат при работата с най-малките деца от предучилищната група и учениците от I до III клас. Посрещат ги на входа и ги водят до техните стаи, разпределят материалите между децата, ксерокопират, при нужда превеждат на най-малките, които още не знаят добре български, какво трябва да направят, и т.н.
„Подкрепата им е техническа, но ни е страшно необходима и сме им много благодарни“, категорична е директорката на училището.
Тя добавя, че друг повод за гордост е откритият през миналата година филиал на БУ „Слово“ в Хай Уикъмб на около 30 мили от Оксфорд. Това се случва точно в разгара на COVID кризата, когато е много трудно да намерят помещение под наем, но успяват и сега там учат 20 деца в предучилищна възраст и в началния курс на обучение, а по-големите ученици пътуват до училището в Оксфорд. Преподавател и ръководител на филиала е Анна Пирон.
Всъщност повечето ученици на БУ „Слово“ пътуват до училището от по-близо или от по-далеч, като от Банбъри на около 25 – 30 мили или от Рединг на 40 мили, тъй като Оксфорд е много скъп град за живеене и българите предпочитат да живеят в околните населени места. Българската общност тук масово се състои от млади семейс тва с по няколко деца. Затова е силно и желанието им да поддържат любовта към българското.
Извънкласните занимания се провеждат в два клуба – „Български език чрез изобразително изкуство“, който е много полезен за децата, които не владеят добре родния език, тъй като обучението им се съчетава с много творчески занимания – рисуване, конструиране, апликации и други. Другият е по народни танци, песни и традиции.
„Най-хубавото е, че децата идват при нас с радост и гледат да не отсъстват от училище“, завършва Валентина Александрова-Кирова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg