Да докоснеш историята с ръце или да поемеш по стъпките на отдавна отишли си герои, се оказа възможно, благодарение на изложбата „Иван Вазов – 100 години безсмъртие“, организирана от Централната библиотека на БАН в сътрудничество с Института за литература към БАН, филиала на американския университет „Темпъл“ в Рим и Българско училище „Асен и Илия Пейкови“ в италианската столица.
Българската общност в Рим имаше уникалната възможност да се запознае с представените архивни документи, притежание на Научния архив на БАН, както и с първото издание на Вазовата стихосбирка „Италия“ от личния архив на друг голям българин – Стоян Михайловски, пише Vatican news.
Готовност за подкрепа на подобни начинания изрази в приветствието си доц.д-р Емилия Занкина – декан на Университета „Темпъл“ в Рим. В словото си тя специално отбеляза професионалните си връзки с най-големите научни библиотеки в България във връзка с дейността си като председател на Съвета на директорите на Националната библиотечно-информационна система (НАБИС). Сред гостите бяха проф. Анна Влаевска от Университета в Пиза, проф. Красимир Станчев от Университета „Рома Тре“,
д-р Роберто Риналди – директор на лаборатория по физика в Централния институт по реставрация към италианското министерство на културата, Любомир Иванов – представител на България във ФАО, Детелина Кирилова – директор на Българското училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим, Венета Ненкова – председател на асоциация „Паралел 43“.
Българският посланик в Италия Н.ПР. Тодор Стоянов също поздрави гостите и организаторите на събитието и специално благодари на Централната библиотека – БАН, с директор д-р Силвия Найденова и нейните сътрудници, осъществили изложбата. Той подчерта, че българите в чужбина винаги ще успяват, когато са сплотени и отдадени на каузата да предадат на децата си своята любов към България, да им дадат възможност да преоткриват красотата на българския език в творчеството на класиците и да следват заветите на Иван Вазов.
Изложбата е по повод 100-годишнината от смъртта на Патриарха на българската литература, писателя, който в най-голяма степен изпълва със смисъл понятието „български класик“, а творчеството му е неразделна част от непреходното европейско духовно наследство. Тази годишнина беше включена в календара на ЮНЕСКО.
Във фонда на Библиотеката на БАН в продължение на 150 години се съхраняват над 1000 отделни Вазови творби, произведения, публикувани в периодичния печат, критика за него, преводи и др. Голяма част от Вазовите творби, преди да излязат като самостоятелни произведения, са били публикувани на страниците на „Периодическо списание“ и „Сборник за народни умотворения“, издания на Българското книжовно дружество, а впоследствие на БАН, както и първите издания на някои от тях.
През 1884 г., когато е на 34 години, вдъхновен от историята, изкуството и културата на Италия, Иван Вазов предприема пътуване до страната на Апенините заедно със своя приятел Михаил Маджаров – публицист, държавен и обществен деец, бъдещ министър на финансите, дипломат. Вазов запечатва своите спомени от това незабравимо пътуване в стихосбирката „Италия“.
След откриване на изложбата деца от Българското училище заедно със своите преподаватели, родители, приятели и гости, поеха по римските стъпки на Вазов, където четоха неговите „италиански“ поезии – не само пред Вазовия паметник на площад „Торвалдсен“ в Рим, но и пред бюстовете на Данте и Тасо във Вила Боргезе, на които Вазов е посветил стихове. Участниците в културно-образователната обиколка се запознаха с архаичните рими на българския поет.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg