Клетъчни телефони, компютри, таблети, електрически автомобили и домашни акумулаторни системи се нуждаят от литий за своите батерии. И геотермалните ресурси на Земята може да се окажат негов безценен източник. Според британската фирма Geothermal Engineering Ltd (GEL) геотермалните системи могат да дадат възможност да добиваме лития, който ни е нужен за прехода към нисковъглеродна енергетика, пише GreenTech.bg „Литиевият хидроксид – ключов компонент на литиево-йонните батерии, може да бъде произвеждан от естествено срещаща се геотермална вода“, твърдят от GEL. А това означава, че добивът би имал нулев нетен въглероден отпечатък. Методът се нарича директно извличане на литий, или накратко DLE. Според Националната лаборатория за възобновяема енергия на Министерството на енергетиката на САЩ технологиите зад DLE „могат да бъдат групирани в три основни категории – адсорбция с помощта на порести материали, йонен обмен и екстракция чрез разтворител“. Предизвикателство остава разработването на материал, който се свързва само с литий в геотермалната саламура, която съдържа много минерали и метали.
През април 2021 г. регистрираната в Австралия Vulcan Energy Resources заяви, че нейната пилотна инсталация за директно извличане на литий в германската долина на Горен Рейн е започнала работа. В САЩ през ноември фирма Controlled Thermal Resources обяви, че нейната програма за сондажи в проекта Hell’s Kitchen Lithium and Power в Калифорния е започнала. А главният изпълнителен директор Род Колуел казва, че компанията
„е на път да достави първите 50 MW възобновяема енергия за проекта в края на 2023 г. и приблизително 20 000 тона литиев хидроксид през 2024 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg