Подобната на гущер туатара е изключително странно създание. Тя има почти вековна продължителност на живота, притежава изключителна устойчивост към много болести и има уникалната за влечуго толерантност към студа. Оказва се, че част от генетичните инструкции на животното са толкова странни, колкото и историята на живота му – и това може да помогне да се обясни способността му да издържа на екстремни температури.
Туатарата разполага с две отделни копия на генетични инструкции за създаване на митохондрии, съобщават изследователите в Communications Biology.
„Това е първото доказателство за пълно допълнително копие на митохондриалния геном при гръбначни животни“, казва Крис Шнайдер – херпетолог от Бостънския университет. Други гръбначни имат само едно копие на митохондриален геном. Мидите са единственото друго животно, за което някога е установено, че има две.
Митохондриите са малки енергийни фабрики и техният генетичен материал обикновено е важен за изграждането на структурите и поддържането им. Последните проучвания показват, че митохондриалната ДНК играе основна роля при стареенето и различни видове рак на човека, както и при метаболитни, мускулни и неврогенеративни заболявания. Изследването на митохондриалните геноми на други животни може да даде информация за болестите, от които страдат хората, казват изследователите.
„Митохондриалният геном е много по-важен, отколкото хората си дават сметка, предвид връзката му със стареенето и болес-
тите – казва Робърт Мейси от Института „Пералта“ в Оукланд, Калифорния. –Как това действа при животно, което бавно остарява в студена околна среда, може да ни каже нещо значително за това как работят митохондриите.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg