Настоящата учебна година за учители и ученици в СУ „Бачо Киро“ в Павликени е доста динамична. През 2021 г. школото чества своята 100-а годишнина. За празника са планирани редица инициативи.
В навечерието на 24 май учениците изнасят голям концерт в Летния театър „Никола Гюзелев“ в града. Участие вземат почти всички възпитаници. Подготвена е разнообразна програма, която включва музикални изпълнения, танци и рецитали. „Учениците ни жадуват за изява след дългата изолация“, започва разказа си директорката на училището Петя Неделчева.
Патроният празник на школото е на 11 май, но за да могат да се подготвят по-добре, са решили концертът да се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Другата инициатива по случай празника е планирана за Нощта на музеите. Тогава се открива изложба в Историческия музей в Павликени, посветена на годишнината от създаването на училището. Тя е съвместна инициатива с Историческия музей в града. Училището си партнира и с Държавния архив – Велико Търново, откъдето са предоставили архивни материали от създаването на школото. Интересен факт е, че първото му име е „Княгиня Мария Луиза“. На изложбата може да бъде видян и поздравителният адрес от цар Борис III по случай откриването и още много документи, предмети и снимки от този период. Благодарение на предоставените материали е направен и филм за 100-годишнината на школото. Той ще бъде публикуван в собствения YouTube канал на училището. „Имаме го от миналата година. Наложи ни се много бързо да напреднем с технологиите“, допълва Неделчева. Лентата показва неизлъчвани досега кадри и архивни снимки от откриването на училището преди век.
През настоящата учебна 2020/2021 г. в СУ „Бачо Киро“ се обучават 684 ученици. Паралелките за прием след VII клас са две – „Хуманитарни науки“ с интензивно изучаване на английски език и „Компютърна графика“ с разширено изучаване на езика. „Компютърна графика“ се предлага едва от миналата година, но интересът към нея е изключително голям. „Това е посоката, в която ще се развива училището“, категорична е директорката.
През настоящата учебна година школото в Павликени получава статута на иновативно училище. Нововъведенията, които се прилагат, са две – „Дизайн мислене“ в начален етап на обучение и Team teaching, или т.нар. бинарен подход, в прогимназиален етап. Всеки месец на учениците от I и II клас се възлага по една мисия. Децата влизат в ролята на космонавти или ескимоси например. Идеята е в „техните обувки“ да опознаят света по различен начин. „Тези часове развиват творческото мислене на децата“, казва Неделчева.
Другата иновация, която прилагат в часовете на учениците от V, VI и VII клас, обединява няколко предмета в един час. Комбинират различни часове, като например математика и английски език или информационни технологии и български език. „Учениците получават по-голяма увереност, осъзнавайки, че благодарение на знанията си по чужд език могат да навлязат в материята на друг предмет – могат да се изразяват и да разбират съдържанието“, обяснява моята събеседничка.
Училището работи активно по проекти и национални програми. В момента приключват проект по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ и са подписали договор за нов такъв. По стария проект са получили финансиране от 170 000 лв., като са обзаведени два компютърни кабинета, един фонетичен кабинет и фитнес център. Направени са и 20 групи за занимания по интереси и 10 – за личностно развитие на децата. Освен това са оборудвали и специализиран кабинет по иконография. Тази година им предстои работа по новия проект „Качествено и достъпно образование – Мисията възможна!“, който е на стойност 180 000 лв. По него си партнират с две детски градини. Ще насочат средства и за развитие на STEM. Първото нещо, което ще направят, е клуб „Интернет телевизия“. Миналата година заради пандемията им се е наложило да отбележат патронния празник виртуално. Затова са направили онлайн концерт в студио, наподобяващо телевизионно. За два дни събират над 2000 гледания в YouTube канала си.
Участие са взели и децата от Клуба по журналистика. В школото има дългогодишна традиция за издаване на вестник. Първоначално носи името „Сензация“, а сега се казва „Пресклуб „Бачо Киро“. Той се списва изцяло от ученици и излиза всеки месец. Само миналата година, заради пандемията, не е издаван на хартия. Две години поред получават и наградата „Григор Попов“ – за цялостна дейност и за очерк на ученик. Клубът „Интернет телевизия“ ще бъде с двама ръководители. Единият ще помага с журналистически съвети, а другият ще бъде IT специалист. Заради големия интерес към журналистиката ръководството е решило учениците, освен да издават вестник, да разполагат и с модерно оборудван кабинет със съвременна техника. Всички дейности на клуба „Интернет телевизия“ започват през май.
Друга посока на развитие са техниката и роботиката. Ще бъде създаден Клуб по роботика, като предстои обявяването на обществената поръчка за техниката и наемането на ръководители. Очаква се работата да започне през юни и да продължи и през лятото.
СУ „Бачо Киро“ си сътрудничи и с Института за български език към БАН. Учени от Института са гостували в училището и са провели викторина „Написаното остава. Пиши правилно!“ с учениците от VI и VII клас. „Чрез игров подход по много интересен начин се запознават с някои от правилата за правопис“, разказва директорката.
Сега са в процес на преговори за съвместни инициативи с висшите училища от региона. Първата идея е за сформиране на ученически гвардейски отряд в партньорство с Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. „Ще търсим сътрудничество в областта на компютърната графика, за да може успешно взетите изпити по някои от профилираните предмети да бъдат признати по време на следването“, обяснява моята събеседничка.
Голяма част от възпитаниците им продължават обучението си в областта на журналистиката.
Но не са рядкост и тези, които избират да следват медицина или да учат в техническите и военните вис-
ши училища в страната. „Даваме им много добра подготовка, затова възпитаниците ни се представят отлично на кандидатстудентските изпити. Успеваемостта ни е над 95%“, подчертава Неделчева. По думите ѝ в последните години се наблюдава голям интерес и към педагогиката. През тази година двама възпитаници на училището са започнали работа като учители при тях. „Те дори бяха съученици.
И веднага след като се дипломираха, започнаха работа при нас. Единият преподава в начален етап, а другият – „Информационни технологии“, разказва директорката. Категорична е, че влагат много енергия и ентусиазъм. В училището има баланс между опитни и млади педагози. „Екипът е сплотен. Всички си помагат. Едните имат много нови идеи, а други – опит“, отбелязва тя.
Възпитаниците на СУ „Бачо Киро“ имат удоволствието да учат в много добра образователна среда. Миналата година по проект на Общината е направен цялостен ремонт на стойност 1,3 млн. лв. Със средствата са обновени отвън двете сгради, в които се обучават учениците, както и училищни кабинети. Директорката благодари от сърце на кмета на община Павликени инж. Емануил Манолов за ползотворната работа през всички години. „Независимо че учениците учат в по-малък град, искаме нищо да не им липсва“, завършва разказа си Петя Неделчева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg