Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Чуждоезиково обучение
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Чуждоезиково обучение
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 42, 2020

14 млн. лв. за компютри на ученици и учители

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
15-10-2020
в Брой 42, 2020
A A

Държавата отпуска 14 млн. лева за закупуване на 16 000 преносими компютъра. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след редовното седмично заседание на Министерския съвет. „Приехме постановление, с което осигуряваме 14 млн. лв. по бюджетите на училищата за закупуването на 16 000 преносими компютъра, от които 12 000 за ученици и 4000 за учители“, уточни министърът. Това са средства от държавния бюджет, с които училищата ще закупят преносимите до края на годината.
„Това не отменя ангажимента ни да закупим допълнителни 80 000 компютъра със средствата от Европейския съюз по инструмента REACT-EU.

В този случай обаче процедурите са по-дълги, отколкото ни се иска, особено в този момент“, допълни министърът.
Вълчев уточни, че лаптопите ще бъдат използвани за електронно обучение при затваряне на училища или при карантиниране на паралелки, но най-вече за обучение в класните стаи. „Във всяка класна стая учителят трябва да има възможността за осъществяване на електронно обучение и за работа с електронен дневник“, акцентира в изказването си министърът.
Вълчев уточни, че средствата ще бъдат разпределени пропорционално на броя на учителите и на учениците. „Имаме близо 700 000 ученици и 90 000
учители, заедно с тези в детските градини, а педагогическите специалисти в училищата са около 67 000. Тези средства няма да позволят да бъдат обезпечени всички учители и ученици с електронни устройства, но очакваме и от предоставените от REACT-EU средства още 80 000 компютъра“,обясни министъра на образованието.

„Проблемът е както с изискванията за централно възлагане и с необходимите процедури за промяна на Оперативната програма, така и с факта, че в световен мащаб има недостиг на произведени устройства. Ще дадем изисквания, които да гарантират функционалност на тези устройства – да бъдат със заздравен корпус, да имат тъчдисплей и клавиатура, да имат дълготрайност на батерията и т.н.
„По време на затварянето на училищата през пролетта имаше преподаватели, които не можеха да преподават поради липса на устройства, но им бяха предоставени служебни компютри – припомни министър Вълчев. – Имаше ученици, които не можеха да учат заради липса на устройства. Надяваме се, че с новозакупените системата ще има възможност да работи в електронна среда и да обезпечи голяма част от учебния процес с електронни устройства. Категорично не предвиждаме засега цялостно затваряне на училища“, заяви още министърът.
Общо 162 деца и ученици са с констатирани положителни проби, както и 159 учители в училища и детски градини. Близо 30 дни са минали от началото на учебната година, което означава, че средно на ден се заразяват по 5 – 6 ученици и учители. Учителите и учениците, които са карантинирани среднодневно от началото на учебната година досега, са 3 на 1000, тоест 99,7% от системата учи присъствено.
„Всички се надяваме ситуацията да не се влоши значително. Целта ни е за максимум присъствено обучение до края на годината, като имаме готовност и за сезона на грипните вируси“, завърши министър Вълчев.

Your Image Description

Свързани статии:

Допълнителни стипендии за най-добрите докторанти Тръгва програма „Сигурност и отбрана“ Запазват неизразходени пари за медиаторите МОН сезира ДАНС за продажбата на „Школо“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: АКЦЕНТ на броя

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

В БАН с изследвания на световно ниво

Следваща статия

Признание за „Аз-буки“ в Полша

Следваща статия
Вестник "Аз-буки"

Признание за „Аз-буки“ в Полша

Сп. „Педагогика“, книжка 8/2020, година XCII

Сонда на НАСА взе проба от астероид

Сонда на НАСА взе проба от астероид

Последни публикации

  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2025, година XLXII
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 51 (2024 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2024, година XLXI
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 50 (2023 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2023, година XLX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2023, година XLX
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 49 (2022 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 4/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 3/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2022, година XLIX
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2022, година XLIX

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Подай ръкопис
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"