За първи път авторски колективи ще кандидатстват със свои разработки
Осигуряване на условия за равен достъп до училищно образование и повишаване качеството на образователния процес чрез разработване на учебни помагала на чужд език по общообразователни предмети, по професии и за обучение на деца със специални образователни потребности. Това е целта на три от модулите по националната програма, финансирана от Министерството на образованието и науката, на обща стойност 1 395 000 лв.
За първи път, през 2020 г. е дадена възможност на авторски колективи да кандидатстват със собствени разработки на учебни помагала за обучение по общообразователни предмети на чужд език. Помагалата са за предмети, изучавани в IX и X клас, с изключение на „Български език и литература“ и „Чужд език“. Със свои проекти могат да участват училища на територията на България, в които се изучава интензивно чужд език и се преподават общообразователни учебни предмети на чужд език.
Учебно помагало може да бъде разработено от учител автор или от авторски екипи от учители, преподаващи съответните общообразователни учебни предмети на чужд език. В екипите могат да бъдат включвани учители и от други училища, художник, графичен дизайнер, учител по информационни технологии, както и консултант – преподавател от висше училище по методика на обучението по съответния учебен предмет. Максималната стойност на един проект за помагало на чужд език за обучение по общообразователен предмет не трябва да е по-висока от 30 000 лв.
Втори модул – за разработване и/или адаптиране на учебни помагала за професионално образование и обучение, дава възможност на авторски колективи с координатори – професионални гимназии, и екипи, състоящи се от учители, минимум двама представители на бизнеса и един представител на висше училище, да представят за финансиране свои разработки. МОН ще финансира до 10 такива проекта, исканата сума за разработването на всеки проект не трябва да надвишава 30 000 лв.
За участие в третия модул – разработване на учебни помагала за обучението на ученици със специални образователни потребности и методически ръководства за адаптиране на учебното съдържание, могат да кандидатстват регионалните центрове за подкрепа на процеса за приобщаващо образование (РЦПППО) и центровете за специална образователна подкрепа (ЦСОП). В авторските екипи могат да се включат учители по учебни предмети, специални педагози – логопеди, психолози, ресурсни учители, представители на висши училища с педагогически факултети или с факултети по специална педагогика и хабилитирани лица с опит в сферата на специалната педагогика, които ще разработват учебното помагало и/или методическо ръководство за всеки екип може да бъде включен художник, графичен дизайнер, както и консултант – преподавател от висше училище по методика на обучението по съответния учебен предмет.
Срокът за кандидатстване е посочен под формуляра за кандидатстване за съответния модул. Формулярите са публикувани на официалната страница на Министерството на образованието и науката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg