Уникално виртуално тържество по случай 24 май ще събере на едно място децата от Първото българско неделно училище в Испания – „Свети Иван Рилски“ в Мадрид, БНУ „Кирил и Методий“, Виена, и пловдивското ОУ „Алеко Константинов“. Ще има много стихове, песни, танци, децата ще могат да си поговорят, да покажат какво са научили през тази необичайна учебна година.
Това не е първата съвместна инициатива. „Миналата година посрещнахме нашите скъпи гости от България – ученици, учители и родители от пловдивското
ОУ „Алеко Константинов“, и заедно чествахме Деня на будителите“, разказва пред „Аз-буки“ директорът на ПБНУ „Свети Иван Рилски“ Петя Цанева. По време на вълнуващото тържество Марияна Найденова – учител в ОУ „Алеко Константинов“, с подкрепата на ученици от пловдивското училище, проведе открит урок с ученици от ІІ и ІІІ клас на неделното школо в Мадрид. Макар че не се познаваха предварително, децата успяха да създадат неповторима празнична атмосфера и много нови приятелства.
Малчуганите от Пловдив и Мадрид продължават да си пишат и до днес. Някои от техните родители също поддържат семейни контакти, твърди Цанева. Затова децата от Мадрид подготвиха видеопоздрав със свои изпълнения до връстниците си от пловдивското училище по случай патронния му празник на 11 май.
ОУ „Алеко Константинов“ е с дълга и забележителна история. То е създадено в далечната 1908 г. като първата пловдивска прогимназия. Носи името Алеко Константинов от 1963 г., когато се отбелязват 100 г. от рождението на писателя. През 1984 г. става училище с изучаване на руски език, а от 1992 г. получава статут на основно училище с ранно чуждоезиково обучение.
Идеята за съвместното посрещане на 24 май във виртуална платформа е на преподавателката от плов-дивското училище Марияна Найденова. В тържеството може да се включат и други училища освен ПБНУ „Свети Иван Рилски“ в Мадрид и БНУ „Кирил и Методий“, Виена.
„Малко преди затварянето на училищата в Испания направихме голямо тържество за 3 март, което решихме да съчетаем с ритуала на прошката – Заговезни – разказва Петя Цанева. – Получи се емоционален празник и след това родителите бяха много благодарни, че сме го направили точно преди пандемията и последвалата я карантина. При сегашната ситуация гледахме да се пренастроим към дистанционната форма на обучение, като се допитахме до родителите. Оказа се, че децата са много натоварени с основното си училище – за да се презастраховат, испанските преподаватели започват да им дават повече от необходимия материал и ги затрупват с уроци. Затова се работи индивидуално – всеки класен избира най-удобната форма за комуникация с класа си. Някои учители изпращат уроците по Snapchat, други ползват Skype, трети платформата Zoom.
Говори се, че ще отварят училищата в Испания след 19 май за големите ученици, но не е много сигурно. Ако това се случи, е възможно там да се връчат свидетелствата за завършване на учебната година на учениците от „Свети Иван Рилски“, за които тя ще приключи на 31 май. Иначе ще се търсят други варианти.
Училището е един от проектите на асоциация „Балкан“ и отваря врати през 2003 г.
като първото българско неделно школо в Испания. Сега там има 51 неделни училища, в които повече от 3000 българчета учат роден език. На повечето от тези училища сме оказали помощ и съдействие, за да заработят“, споделя Цанева.
Началото на училището в Мадрид е скромно – с 9 деца на приятели. За година броят на учениците нараства до 34. През 2009 г. те вече са 144, помещенията не достигат. Така се стига до решението по-големите от VIII до XII клас да се отделят в Първа българска неделна гимназия „Йордан Йовков“. Повод за решението е и това, че част от по-големите ученици работят по хотели и ресторанти, за да подпомагат семействата си, и за тях е нужен по-различен подход, начин на работа и друг тип мотивация.
След близо 8-годишни усилия се стига до подписване на договор между посолството на България в Испания и регионалната инспекция на област Мадрид, което дава възможност да се ползват сградите на държавните испански училища. Сега ПБНУ „Свети Иван Рилски“ и гимназия „Йордан Йовков“ са разположени в сградата на едно такова училище и има стаи за всеки клас, както и голям физкултурен салон, в който се провеждат тържествата. През учебната 2010/2011 г. мадридското училище открива филиали в градовете Мостолес и Фуенлабрада, както и детска градина „Дядовата ръкавичка“ и предучилищна група в Мадрид.
Сега в Мадрид учат 120 деца, от които 20 са в гимназия „Йордан Йовков“. Обучават се от 12 преподаватели. В Мостолес са 32 деца до V клас с трима преподаватели, а във Фуенлабрада са 22 деца до IV клас с двама учители. Както и в другите неделни училища, и в Испания децата започват да отпадат след IV клас, тъй като тогава минават на друг етап на образование и им става по-трудно.
В испанските училища към област Мадрид има 5 програми за подпомагане изучаването на чужди езици. В испанската столица живеят хора от 87 националности. „Нямаме възможност да обхванем всички български деца, затова миналата година предложих да бъде включено изучаването на родния език в испанската система на образование. Те имат изборни часове по език и моята идея е тези българчета, които искат и изберат да учат български, да идват в нашето училище и да получават оценка, която да влезе в испанската им диплома като оценка по чужд език“, обяснява Петя Цанева. Но уточнява, че все още мис-
лят по въпроса и засега няма развитие. Иначе живеещите там поляци и румънци също проявяват интерес към тази практика.
В ПБНУ „Свети Иван Рилски“ се предлагат три вида извънкласни дейности – народно пеене, народни танци, а от три години – и театър. Децата, които са родени в Испания срещат трудности да преминат от един език на друг, а като видят, че не се справят добре, се затварят. Затова педагозите решават, че театралната форма ще им помогне да се освободят.
И понеже се получават добри резултати, сега изкуството е повикано на помощ и за по-големите ученици.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg