„Въпреки че стартът на дигиталното обучение в СУ „Иван Вазов“ – Стара Загора, беше даден през 2014 г. с използването на електронни платформи и виртуални среди за обучение като Envision и Jumpido, колективът на нашето училище беше изправен пред предизвикателството да включи всички ученици от I до XII клас – споделя директорът Динко Цвятков. – Независимо от трудностите успяхме. Всеки преподавател намери своя начин за комуникация и контакт с родители и ученици. Използвани бяха всички налични инструменти в социални мрежи, групи във „Вайбър“, платформите на „Офис 365“ и u4ili6teto.bg (Moodle), която СУ „Иван Вазов“ използва от 2016 г., Виртуален училищен кабинет по математика, „Уча.се“, електронните учебници на различните издателства и други.“
Жулиета Петрова – главен учител по информационни технологии, използва „Обърната класна стая“ като метод на обучение. Тя споделя, че материалите, които качва, могат да се гледат многократно, докато стандартният урок е еднократен. Подготвената обратна връзка чрез задание или домашна работа веднага дава информация и на този, който се обучава, и на този, който преподава, къде са пропуските в усвояването на темата. „Накрая всички имат възможност в онлайн връзка да обсъдят наученото, да зададат своите въпроси към мен и да затвърдят знанията си чрез упражнения и дискусии“, казва Жулиета Петрова.
Ресурсни учители, психолози и логопедът в училището са създали затворена група във „Фейсбук“ за обмен на ресурси за децата със специални образователни потребности. Те споделят, че „работата през фейсбук групата е изключително забавна, позитивна и мотивираща за всички. По този начин успяхме да обхванем над 90 процента от учениците, с които работим в училище“.
Началните учители използват програмата
zoom.us. Тя предлага хубава видеовръзка, с помощ-
та на която учителят се вижда с децата. Zoom.us има опция „Бяла дъска“, на която може да се пише и всички да виждат. Освен това може да се споделя екран, на който да се отварят електронните учебници, така че да се виждат от всички.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg