Категорично не предвиждаме цялостно затваряне на училища засега, заявява министър Красимир Вълчев
Държавата отпуска 14 млн. лева за закупуване на 16 000 преносими компютъра. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след редовното седмично заседание на Министерския съвет. „Приехме постановление, с което осигуряваме 14 млн. лв. по бюджетите на училищата за закупуването на 16 000 преносими компютъра, от които 12 000 за ученици и 4000 за учители“, уточни министърът. Това са средства от държавния бюджет, с които училищата ще закупят преносимите до края на годината.
„Това не отменя ангажимента ни да закупим допълнителни 80 000 компютъра със средствата от Европейския съюз по инструмента REACT-EU.
В този случай обаче процедурите са по-дълги, отколкото ни се иска, особено в този момент“, допълни министърът.
Вълчев уточни, че лаптопите ще бъдат използвани за електронно обучение при затваряне на училища или при карантиниране на паралелки, но най-вече за обучение в класните стаи. „Във всяка класна стая учителят трябва да има възможността за осъществяване на електронно обучение и за работа с електронен дневник“, акцентира в изказването си министърът.
Вълчев уточни, че средствата ще бъдат разпределени пропорционално на броя на учителите и на учениците. „Имаме близо 700 000 ученици и 90 000
учители, заедно с тези в детските градини, а педагогическите специалисти в училищата са около 67 000. Тези средства няма да позволят да бъдат обезпечени всички учители и ученици с електронни устройства, но очакваме и от предоставените от REACT-EU средства още 80 000 компютъра“,обясни министъра на образованието.
„Проблемът е както с изискванията за централно възлагане и с необходимите процедури за промяна на Оперативната програма, така и с факта, че в световен мащаб има недостиг на произведени устройства. Ще дадем изисквания, които да гарантират функционалност на тези устройства – да бъдат със заздравен корпус, да имат тъчдисплей и клавиатура, да имат дълготрайност на батерията и т.н.
„По време на затварянето на училищата през пролетта имаше преподаватели, които не можеха да преподават поради липса на устройства, но им бяха предоставени служебни компютри – припомни министър Вълчев. – Имаше ученици, които не можеха да учат заради липса на устройства. Надяваме се, че с новозакупените системата ще има възможност да работи в електронна среда и да обезпечи голяма част от учебния процес с електронни устройства. Категорично не предвиждаме засега цялостно затваряне на училища“, заяви още министърът.
Общо 162 деца и ученици са с констатирани положителни проби, както и 159 учители в училища и детски градини. Близо 30 дни са минали от началото на учебната година, което означава, че средно на ден се заразяват по 5 – 6 ученици и учители. Учителите и учениците, които са карантинирани среднодневно от началото на учебната година досега, са 3 на 1000, тоест 99,7% от системата учи присъствено.
„Всички се надяваме ситуацията да не се влоши значително. Целта ни е за максимум присъствено обучение до края на годината, като имаме готовност и за сезона на грипните вируси“, завърши министър Вълчев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg