Националният център за квалификация на педагогическите специалисти продължава работа по графика за 2020 г. в онлайн среда
Само за два дни получихме повече от 370 заявления за участие в уебинарите, организирани от Националния център за професионална квалификация на педагогическите специалисти. Първият от поредицата уебинари се проведе на 10 април с участието на 36 колеги от цялата страна. Следващите четири се проведоха на 14 и 16 април на тема „Използване на ИКТ в образованието. Работа с платформата за дистанционно обучение BigBlueButton“. Това е платформа, инсталирана на сървъра на Центъра, която ни дава възможност да провеждаме квалификационни курсове изцяло в дистанционна среда.“
Това съобщи за в. „Аз-буки“ директорът на Националния център Димитър Асенов. Той нарече случващото се революция в работата на институцията, която задава тон в квалификацията на педагогическите специалисти. И бърза да потвърди думите си най-вече с числа: „Постепенно от стандартния начин за провеждане на обученията – в присъствена форма, се адаптирахме към променената ситуация и вече предлагаме квалификации изцяло в дигитална среда“. Допълва, че от началото на годината, преди да бъде въведено извънредното положение, в изпълнение на годишния план, утвърден от Отрасловия съвет, по Национална програма „Квалификация“ в Центъра са обучени над 400 педагогически специалисти – 172 директори и 238 учители, като всеки от тях е получил съответно удостоверение за един или за два квалификационни кредита.
От средата на март екипът на Националния център и лекторите „преобръщат“ на 180 градуса начина си на работа. Започва се с търсенето, намирането и апробирането на възможно най-подходяща платформа за дистанционно обучение и с адаптиране на лекторските програми.
„В рамките на десетина дни, за по-малко от 1000 лв. направихме така, че Националният център за квалификация да
разполага със собствена функционираща платформа за онлайн обучение.
Тя е интегрирана на наш собствен сървър и може да бъде използвана години наред.
По този начин, считано от 25 март, направихме възможно квалификациите да минат изцяло в онлайн среда. Самата платформа успешно се използва от Софийския университет и НБУ и благодарение на нея висшите училища осъществяват дистанционни обучения с участието на лектори от други европейски страни“, разказва Асенов.
Интегрираната на сървъра на Центъра платформа дава самостоятелност за провеждане на онлайн обучение. Центърът притежава лиценз за нея, а това означава всички планирани обучителни програми по Национална програма „Квалификация“ да се реализират изцяло чрез нея.
Димитър Асенов изброява и някои предимства на платформата. На първо място, това е едновременното обучение на един, двама или много на брой обучаеми. Платформата на практика позволява броят им да достигне до повече от 150 ползватели. Тя дава възможност да се споделят презентации, видеа, да се прави запис на обучението. Има възможност за интерактивна връзка, за онлайн чат, който да върви през цялото време на онлайн квалификацията, има възможност за провеждането на видеосесии на живо. Платформата съхранява списък на присъстващите в специфични докфайлове, което служи като своеобразна база данни за обучаемите.
Изключително ценна придобивка е възможността ѝ за обособяване на отделни n на брой „стаи“ за екипна работа по преценка на лектора.
Какво е необходимо, за да се реализира онлайн обучението. „На първо място, обучаемите трябва да разполагат с качествена интернет връзка. Това е основно условие за провеждане на всяко дистанционно обучение – напомня Димитър Асенов. – Обучаемите трябва да разполагат и със съответно устройство – от мобилен телефон, до лаптоп, таблет или настолен компютър. И нещо изключително ценно: провежданите уебинари ще се съхраняват на сървърите на Центъра. А експерт от НЦПКПС ще осъществява мониторинг на квалификацията през целия период, докато тя върви.“
Директорът е категоричен, че провежданото онлайн обучение е в съзвучие както със Закона за предучилищното и училищното образование, така и с Наредба №15.
„Това означава, че заплануваните квалификационни курсове по Националната програма за тази година ще се осъществят съгласно Наредба №15, чл.46, ал.1“, уточнява той.
И отново припомня, че цялата организация за онлайн обучението се е случила за по-малко от 12 дни. Разбира се, с много труд и с екипна работа.
И нещо изключително важно, платформата е
много лесна
за използване
от гледна точка на обучаемите. От тях се иска само да проследят линка, който им се изпраща. Когато се присъединят към платформата, трябва да изберат как да се включат – само с микрофон или с камера и микрофон. По-нататък участието им е с безкрайни възможности и въпрос на личен избор. Например един въпрос може да бъде зададен в отделен чат само до лектора и съответно отговорът да бъде индивидуален.
„Българският учител, директорите са подложени на огромно натоварване, за да успеят да реализират поставените им задачи. Затова, преди да пристъпим към тяхната онлайн квалификация, първо трябваше да се съобразим с натоварването, което имат покрай обучението на децата от разстояние. На второ място, трябваше да предвидим максимално достъпен за обучения и квалификации образователен софтуер, които да не затруднява излишно педагогическите специалисти. И едва тогава спокойно можеше да продължим с реализирането на обученията по Национална програма „Квалификация“.
Нека припомня, че без да чакаме тя да бъде утвърдена, успяхме да обучим над 410 педагогически специалисти от началото на 2020 година“ обяснява Димитър Асенов.
А какво се планира към момента. Да се върнем към новината. Започна поредица от безплатни уебинари, насочени към учители и директори най-вече по отношение на използването на платформата на Националния център, както и такива, свързани с широкото използване на ИКТ в образованието. Екипът му решава да не търси подкрепа от регионалните управления на образованието, нито от конкретни директори около подбора на участници. Затова обявата е публикувана само на сайта на Центъра, като целта е да се види на случаен принцип колцина биха се заинтересували. „Планирахме целевата група да не надхвърля 50 човека. Очакваше ни голяма изненада – за двата дни, отпуснати за регистрация, получихме над 370 подадени регистрационни форми“, пояснява Асенов. Затова ръководеният от него екип решава да проведе поредица от уебинари.
Анкетната карта, която попълват желаещите да се включат в онлайн обучението, е направена професионално, без да затруднява излишно педагозите. От друга страна, позволява да се води статистика за това колко са учителите, колко директорите, колко са жените и мъжете и т.н. „Данните сочат, че регистрационни форми са подадени от 91.1% жени и 8.9% мъже. По отношение на възрастовото разпределение радващото е, че младите учители до 35-годишна възраст са 14.8%, от 36 до 45 години – 27.4%, от 46 до 55 години – 39.5%, а над 55 години – 18.3%, – пояснява директорът на Националния център. – Тази статистика е израз на мотивираността на българския учител да се включи активно не само в дистанционното преподаване, но и в дистанционната квалификация.“
Близо 15% от всички регистрирани са директори, 6% са помощник-директори, а останалите са учители. Пъстра е и картината на образователните институции, в които работят педагогическите специалисти – от детските градини до центровете за работа с деца. Преобладават педагогическите специалисти от средни училища, следвани от професионални гимназии, основни и начални училища. Не е малък броят и на заявленията от детски градини.
„По отношение на разпределението по региони, за огромна радост, имаме постъпили заявки от всичките 28, като 22.3% са от София, а останалите близо 78 % са от цялата страна“, уточнява Димитър Асенов. И допълва, че в случая става дума за педагогически специалисти, които сами са направили своя избор,
дълбоко мотивирани са да се справят все по-добре и по-добре
в необичайните условия на обучение, предлагайки все по-високо качество.
Заедно с попълване на заявленията за участие всеки има възможност да зададе и въпроси, чиито отговори очаква от уебинара. От подадените регистрационни форми зададените въпроси са повече от 90.
Какви са бъдещите планове. Отговорът е кратък – Националният център за квалификация на педагогическите специалисти да бъде обучителен център от XXI век. Да предлага все по-разно-
образни форми за квалификация на учители и директори, с разнообразна методика и лектори не само от България, а и от целия свят.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg