Българският еврокомисар Мария Габриел ще представи актуализирания план и инициативата за изграждане
на Европейското образователно пространство
На среща на министрите на образованието от Г-20 под председателството на Саудитска Арабия
(6 септември) са обсъдени образованието в ранна детска възраст като основа за развиване на умения за XXI век, международното сътрудничество в изграждането на устойчиви образователни системи, подготвени и за евентуални бъдещи кризи. Доброто образование, включително от ранна възраст, играе ключова роля за индивидуалното развитие и изграждане на по-силни икономики. Според Мария Габриел кризата с коронавируса е наложила преосмисляне на начина, по който осигуряваме образование и обучение за всички възрасти, включително при отчитане нуждата от насърчаване на ученето през целия живот. Наложи още по-голямо внимание към цифровите умения и използване на цифрови технологии в образованието.
Получени са повече от 2700 отговора и са изпратени 1300 писмени позиции от участниците в обществената консултация за актуализирането на Плана за действие в областта на цифровото образование. Тя стартира от българския еврокомисар Мария Габриел през юни.
Екипът вече анализира резултатите. Очаква се новият план да бъде представен в края на септември. В него ще бъде отразен натрупаният опит по време на карантината – ключов инструмент в процеса на възстановяване. Актуализираният план ще отразява дългосрочната визия за европейското цифрово образование, като целта е гражданите да бъдат добре подготвени да живеят и работят в ерата на цифровите технологии. Висококачественото и приобщаващо образование и обучение са ключови за постигане на тази цел.
Актуализираният План за действие за цифрово образование ще надгради сегашния, приет през 2018 г. Неговият обхват ще бъде по-широк и ще включва също така неформалното образование и обучението през целия живот.
През септември Мария Габриел ще представи и инициативата за изграждане на Европейското образователно пространство. Заедно с Плана за действие в областта на цифровото образование те ще поставят европейските учители и преподаватели в основата на изграждането на устойчиви системи за образование и обучение, които да отговарят на съвременните предизвикателства и да бъдат в унисон с изискванията на цифровата ера.
„Като добавим към тези две инициативи още две – за Европейското научноизследователско пространство и Европейския институт за иновации и технологии, ще успеем да постигнем свързаност между висшите училища в Европа с иновационните екосистеми. Това означава повече практически умения, по-гъвкаво и модулно обучение, и като цяло – образователни системи в Европа, отговарящи на нуждите на европейците да повишават уменията си и да имат възможности за преквалификация.“ Това каза Мария Габриел пред участниците в международната онлайн научно-практическа конференция за дуалното обучение в инженерни специалности. Форумът е организиран по международния проект Dynamic по „Еразъм+“, който се изпълнява от България, Румъния и Хърватска. Той е посветен на сътрудничеството между образованието и бизнеса за развитието на дуалното образование.
Българският еврокомисар привлече вниманието на участниците върху отворената в момента покана по програма „Еразъм+“ с краен срок за кандидатстване 29 октомври. По нея могат да кандидатстват за финансиране с проекти обучителните организации в областта на образованието за възрастни, професионалното образование и обучение и училищното образование, които желаят да участват в трансграничен обмен и сътрудничество.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg