Нов метод за лечение на рак с нуклеинови киселини осигури на второкурсничка от Медицинския университет в Пловдив участие на финалите на „Лаборатория за слава FameLab“.
Конкурсът, организиран от Британския съвет и МОН, търси млади учени, които говорят вдъхновяващо и разбираемо за науката. Според регламента те имат само 3 минути време, за да представят избраната от тях тема. Създаден от Челтнъмския фестивал на науката в Обединеното кралство, конкурсът вече 12-а година събира млади учени от цял свят, а България участва от самото му начало.
Четирима пловдивски студенти се явиха на кастинга за националния кръг, като най-активно бе участието на бъдещи лекари от Медицинския университет в Града под тепетата. „Ракът е едно от най-смъртоносните заболявания на XXI век и интересува всички хора по света. Въпреки усилията смъртността не е намаляла особено, дори в развитите страни. Различните ракови лечения включват оперативна намеса, лъчетерапия, химиотерапия, хормонална терапия, както и терапия с природни продукти. Въпросът, който всички си задават, е: „Има ли лек за рака? Може ли въобще да съществува?“. И тук се намесват молекулярната биология и медицина“, обяснява своя избор на тема второкурсничката по медицина Петя Конакчиева. Русокосата красавица впечатли журито не само с обществено значимия проблем, но с обаянието и завидното си сценично поведение.
Четете повече в бр. 11, 15 – 21 март 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg