Гл. ас. д-р Силвия Белоева, проф. д.н. Диана Антонова
"Angel Kanchev", University of Ruse (Bulgaria)
https://doi.org/10.53656/str2023-6-4-con
Absract. Стресът е естествено човешко състояние, продуциращо реакция, която подтиква индивидите да се справят с предизвикателствата и заплахите в живота си. Степента, в която те изпитват стрес, е различна и е проекция на многофакторни връзки между личностните характеристики, вида и сложността на стресора и конкретните измерения на средата. По тази причина изследователите и до ден-днешен нямат единна позиция по отношение на влиянието на стреса върху когнитивни и поведенчески процеси и техните приложни измерения в ежедневието.
През 2022 г. екип на Русенския университет проведе социален експеримент за установяване влиянието на психофизиологичния фактор тревожност върху креативността и иновативността на човешките ресурси чрез наблюдение на седем фокус групи в работна среда със стресор. Една от изследваните групи респонденти са студенти от всички специалности и курсове на Русенския университет, като проучването на тази група се фокусира върху дефиниране ефекта на тревожността като проекция на стреса върху креативността и иновативността на студентите в контролирана академична среда със стресор.
Получените резултати показват незначително изменение на стойностите на креативност в групата на студентите. От това следва, че тревожността не може да бъде определена като фактор, който да генерира изменения в нивата на креативност при тях.
Keywords: стрес; тревожност; креативност; иновативност; академична среда
Log in to read the full textOpen the full text[/emember_protected