
„Споделянето на идеи между учители и между училища е двигател на качествения учебен процес, на развитието и трансформацията в образованието“, отбеляза заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова при откриването на Десетия юбилеен форум на младите учители в Арбанаси, съобщават от Пресцентъра на МОН.
Зам.-министърът благодари на участниците, че с идеите, които споделят на тези форуми и в диалога с Министерството, вече са направени предложения за промени в Закона за предучилищното и училищното образование, приет от правителството.
Сред полезните неща тя открои приноса на младите за промени в областта на квалификацията – теми и начини на провеждане на майсторски класове и споделяне на интерактивни форуми, за наставничеството, за базовите учители, за учебните програми, оценяването, дигитализирането на училищната документация и намаляването на административната тежест.
Зам.-министър Лазарова посочи още, че темата на този форум – „Учителят на дигиталното поколение“ – е изключително актуална.
По думите ѝ, Министерството на образованието и науката цени високо тяхната креативност и идеи и подобни срещи са полезни, защото дават възможност и за неформално общуване и създаване на контакти.
Организатори на форума са Регионалното управление на образованието – Велико Търново, и „Сдружение за образователни инициативи 19“ към ОУ „Бачо Киро“ в града с подкрепата от МОН.
Тази година участват 60 учители от всички области на страната. Част от педагозите подготвят научни доклади, които ще бъдат публикувани в електронно списание „Образование и квалификация“, издание на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. През всичките десет години общо 599 учители на възраст до 35 години са участвали във форумите, организирани от Сдружението, стартирало първо на училищно ниво.
Тази година майсторските класове са в три направления
– „Уроците на историята“, „Чудесата на природата“ и „Даскали в дигиталния свят“.
По време на откриването на форума началникът на РУО във Велико Търново Розалия Личева връчи грамоти на множество институции и висши училища, които са подкрепяли инициативата на Сдружението. Специално отличие получи Владимир Николов – автор на идеята за създаването на Сдружението и организирането на форума преди 10 години.
Сред гостите на форума бяха още зам.-областният управител Юлия Мутафчиева, зам.-кметът Георги Камарашев, зам.-ректорът на ВТУ доц. Анна Иванова и проф. Маринела Михова – декан на педагогическия факултет във ВТУ, представители на синдикати и работодателски организации.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg