"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2025 Брой 27, 10 - 16.07.2025 г.

Как се създават хотели за насекоми

В столичната ПГ „Д-р Стамен Григоров“ предлагат търсени специалности като „Ветеринарен лаборант“ и „Помощник възпитател при отглеждане на деца“

Зина Соколова от Zina Sokolova
11-07-2025
in Брой 27, 10 - 16.07.2025 г.
A A
Снимки Олег Попов

Професионалната гимназия „Д-р Стамен Григоров“ в София носи името на големия български учен от 15 септември 2024 г. – тази учебна година е първата с новото име. Това е и единственото училище в България с този патрон, другото е българско училище в Женева. В тази връзка предстои да се организира среща с учителите и децата от Женева, подчертава директорката на гимназията Иванка Тодорова. Убедена е, че ръководи едно по-различно училище. И се аргументира защо. Три от четирите специалности, по които се обучават учениците, се изучават само в тази гимназия.

 

„Редовно участваме в национални състезания по озеленяване и цветарство, а тази година домакинствахме националното състезание през април – разказва Иванка Тодорова, директор на Професионалната гимназия „Д-р Стамен Григоров“. – Участваха осем отбора от цялата страна, плюс три отбора на деца със специални образователни потребности, които се включиха в надпреварата. С подобни прояви се дава възможност младите флористи на България да обменят идеи, да реализират собствени проекти.“

Тази година в състезанието има нова категория –  миниинсталация, а останалите категории са „Букет микс“, „Арт букет“ и бижута от цветя.

Всъщност специалността „Цветарство“ е една от най-атрактивните и най-добре представя училището. На учениците също им е интересно и цяла година се готвят за националното състезание по озеленяване и цветарство, където конкуренцията е много силна. На последното състезание отборът на училището печели трето място в категория „Арт инсталация“.

В столичната ПГ „Д-р Стамен Григоров“ учениците завършват с трета степен на професионална квалификация техник-озеленител, специалност „Цветарство“, която им дава възможности за бизнес в областта на озеленяването и цветарството и е много интересна и търсена професия.

От 5 години част от учениците се обучават по професията „Техник-растениевъд“, специалност „Трайни насаждения“. Тя е в Списъка на специалности от професии, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Гимназистите получават стипендия през целия курс на обучение и имат възможност да направят овощна градина, лозов масив, лавандулово поле по свой избор.

В XI клас по учебен план учениците имат 20 часа управление на трактор. Могат да се явят на изпит за категория ТКТ и да вземат книжка. Предлага се и обучение за водач на автомобил, категория „В“. Училището разполага с „Дачия“, има и щатен инструктор.

„Създали сме условия за натрупване на базови компетентности и умения. Голяма част от часовете, особено по учебна и производствена практика, са в реална работна среда. Излизаш навън в училищния двор и работиш –  поддържат се цветни лехи, правят се миниалпинеуми“, подчертава Иванка Тодорова.

Дава и конкретен пример. Преди седмици учениците изграждат капково напояване на лозовия масив и на ягодите, за да не поливат с лейки. Гимназията разполага и с овощна градина със 130 дръвчета – ябълки, круши и малко сливи. Закупена е сушилня и се прави ошав за Коледа.

„По този начин затваряме производствения цикъл.  Когато дойдат през септември учениците, берем плодове. Имаме две деца от социално жилище и даваме и за останалите, настанени в него. Няма нищо по-хубаво от това да опиташ плода на собствения си труд. В училищния двор растат и ягоди, които са особено любимо лакомство за децата. Някой учител или човек от помощния персонал рано сутрин бере плодовете и ги дават на учениците в някое междучасие“, разказва още директорката.

Нова специалност, която гимназията предлага от миналата година, е „Ветеринарен лаборант“.

Училището е второто в страната, което обучава в нея. Причина за разкриването ѝ е фактът, че броят на домашните любимци и на ветеринарните кабинети и в София расте и има нужда от такива специалисти. Те могат да бъдат помощници на лекаря и да извършват изследвания. Тази година за пръв път се реализира и прием на паралелка с разширено изучаване на английски език.

„Нова специалност е и тази за помощник-възпитател при отглеждане и възпитаване на деца. Това е много търсена професия за детските ясли и градини,  кадри за която липсват. Затова и тя е в Списъка на специалности от професии, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда“, обяснява Иванка Тодорова.

Учениците, които се обучават в нея, получават стипендии и след като завършат, имат възможност да работят в детските заведения или пък като наемни помощници в семейства, в които има нужда някой да се грижи за децата почасово. По думите на директорката, тази специалност е бижуто на гимназията.

 


Факт е обаче, че и четирите предлагани специалности са близки до децата.

И за тях не се изискват някакви свръхумения, а преди всичко любов към природата, към децата и животните, убедена е директорката.

В ПГ „Д-р Стамен Григоров“ се обучават 150 ученици в осем паралелки. Почти няма мероприятие, в което гимназистите да не участват на общинско, регионално или национално ниво. В парка на училището за 24 май се предлагат цветя, както и аранжировки за празника.

„Имаме енергия да бъдем навсякъде – на коледни, първомартенски и великденски базари. И това е чудесно, защото децата виждат плода на своя труд“, подчертава директорката.

Тази година участват и в изложение на фондация „Дарби“, на което представят своите специалности. Отчитат доста голям интерес към своя щанд, на която най-малките посетители идваха и им е любопитно да сложат ръкавици, да засадят семенца, да работят с почва.

„Много забавно се получи. Участвахме и в Панорамата на професионалното образование, организирана от Регионалното управление на образованието на София-град. Изложението съвпадна с Еньовден, който стана наш празник. Имаме решение на Педагогическия съвет това да бъде присъствен неучебен ден. За Еньовден учениците направиха арка от 77 билки и всички минаха за здраве под нея“, споделя още Иванка Тодорова.

Тази година за първи път гимназията участва и на Празника на киселото мляко в село Студен извор, родното място на доктор Стамен Григоров, разкрил тайната на ферментацията на този типичен български продукт. Там има и малък музей на киселото мляко. А в събитието се включват и фирми, които демонстрират как се подквасва мляко.

Гимназията си сътрудничи с фондация „Д-р Стамен Григоров“, основана от наследници на учения.

От училището организират и Националния конкурс „Какво знам за киселото мляко“, който е в няколко категории. Учениците могат да представят стихотворение, разказ, приказка, рисунка и дигитална рисунка.

Иванка Тодорова, директор

Директорката на гимназията отбелязва, че екипът ѝ работи и по много проекти. По един от тях си партнират по програма „Еразъм+“ с гръцка организация.

„Ще градим хотели за насекоми. Това трябва да бъдат дървени къщички, но не типичните хранилки, с които сме свикнали. В тях насекомите ще могат да отсядат. Не птици, а насекоми. Така ще могат да бъдат близко до растенията и да ги опрашват. И по-лесно могат да бъдат изучавани, защото е лесно да бъдат наблюдавани. При положение че имаме толкова овощни дръвчета, този хотел за насекоми ще бъде от полза и за нас. Това също е вид грижа за природата“, обяснява събеседничката ни.

Предстои да започнат работа отново по проект на „Еразъм“ в Испания, където възпитаници на гимназията ще работят в стопанство. Проектът се казва „Европа и българското село“.

„Там ще представим и нашите традиции в областта на селското стопанство – днес все повече търсим как да се храним с истинска храна. Ние например третираме нашите овощни дръвчета с биопрепарати“, отбелязва директорката.

Добавя, че друга важна насока на работа е включването на гимназията в проекта за модернизиране на професионалното образование и обучение.

Той дава възможност на ученици да се срещат с представители на бизнеса и на висшите училища, като много от обученията преминават с университетски преподаватели.

„Имаме съвместни проекти с тях. Подписали сме меморандум за сътрудничество с Агрономическия факултет на Лесотехническия университет. Така че излизаме вече от училищния двор и контактуваме на по-високо ниво“, добавя тя.

Опознавателните срещи на учениците с представители на бизнеса се провеждат и в училището. След тях децата се чувстват по-сигурни и когато им се даде възможност да работят в реална работна среда още докато учат, по-лесно правят първата крачка към работното място, категорична е директорката. С радост говори и за бивши свои възпитаници, които вече развиват собствен цветарски бизнес.

„Сигурно сме едно от малкото училища, които имаме възможност да се грижим индивидуално за всеки ученик. Не ни е безразличен никой. Имаме и деца със специални образователни потребности. Те са предимно в специалността „Цветарство“. Работата с цветя ги успокоява, дава им някакъв друг вид енергия и те се чувстват много полезни. Както всеки човек обича да гледа хубав букет, защото му носи хубаво настроение. Дори родителите не вярват колко добре могат да се чувстват децата им в тази специалност“, казва директорката.

А какво предстои за столичната ПГ „Д-р Стамен Григоров“?

Очакват да започне изграждането на училищния STEM център по Плана за възстановяване. Предвижда се на първия етаж да бъде разположен кабинетът „Зелена енергия“, а на втория етаж – по природни науки.

„Но най-вече искам пълен двор с ученици, пълни класни стаи. И един активен ученически съвет, който да бъде коректив в училище. Да искат, да искат и да постигаме. Трябва да покажем, че сме нужни на столичното образование с тези четири специалности“, завършва директорката Иванка Тодорова.

Your Image Description

Свързани статии:

Прием в „Медицинска техника“ в Русе наесен Спортни салони в още 15 школа Училище за отличници „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags модернизиране на професионалното образованиенови специалностипрофесионална квалификацияПрофесионалната гимназия „Д-р Стамен Григоров“Региони

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Специалност „Право“ отново е най-предпочитана в Софийския университет

Next article

Министър Красимир Вълчев се включи в училищна инициатива за популяризиране на спорта сред децата

Next article
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев се включи в инициативата на Спортното училище „Ген. Владимир Стойчев“ в София за популяризиране на спорта сред подрастващите

Министър Красимир Вълчев се включи в училищна инициатива за популяризиране на спорта сред децата

„Летен университет“ през август в Китен

„Летен университет“ през август в Китен

Софийският университет събира българисти и слависти

Софийският университет събира българисти и слависти

Последни публикации

  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 2/2025, година XLXII
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2025, година XLXII
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 51 (2024 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2024, година XLXI
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 1/2024, Volume 51
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 50 (2023 г.)
  • Foreign Language Teaching, Number 6/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 5/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 1/2023, Volume 50
  • Annual contents of Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching Vol.49 \2022
  • Foreign Language Teaching, Number 6/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 5/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2022, Volume 49

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Български език и литература
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"