"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025 Брой 14, 10-16.04.2025 г.

Рецепта за успех

Постоянство, амбиция и развитие водят Професионалната гимназия по лека промишленост и туризъм в Казанлък, която отбелязва 60-годишнина

Боряна Трайчева от Боряна Трайчева
11-04-2025
in Брой 14, 10-16.04.2025 г.
A A
Снимки Личен архив

„Юбилеят на гимназията означава много за нас, все пак това са 60 години на постоянна работа и развитие“, споделя за в. „Аз-буки“ директорът на Професионалната гимназия по лека промишленост и туризъм – Казанлък, Антони Илиев.  С него разговаряме за постигнатото през годините и за плановете за развитие на училището.

През годините казанлъшката Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм неведнъж се е трансформирала.

Започва като Професионално-техническо училище по текстил, основано на 8 октомври 1964 г., и впоследствие е преобразувана в Средно професионално-техническо училище по текстил. Официално е преименувана на Професионална гимназия по лека промишленост и туризъм през 2003 г., макар специалност „Мениджмънт в хотелиерството“ да е разкрита почти десетилетие по-рано. Поради закриването на текстилните предприятия в Казанлък текстилните специалности постепенно отпадат от програмата и през последните 15 години училището се развива предимно в областта на туризма и електронната търговия.

Интерес към предлаганото обучение не липсва. Гимназията се радва на успешен прием на ученици с висок бал и с голяма мотивация, като в последните пет години попълва местата си още на първо класиране.

„Това не е само заради специалностите – развиваме и базата. Нашите ученици ходят на много състезания –  регионални, национални, международни, работим и по много проекти… Това привлича както учениците, така и техните родители“, коментира директорът Илиев.

В юбилейната година училището няма да празнува само на патронния си празник 11 май.

По случай 60-годишнината са предвидени много събития, започнали още с началото на 2025 г.

Инициативите са разнообразни и включват както конкурси и състезания, така и срещи с различни професионалисти.

Така например вече е осъществен семинар за кариерно ориентиране с актрисата Гергана Стоянова. На 9 април се провежда мастърклас за барманство, където известни имена в бранша демонстрират своето майсторство. На 16 април учениците ще имат възможност да се срещнат с бивши възпитаници на гимназията, сред които има успешни бизнесмени, кметове на села, народни представители и други. Още подобни срещи предстоят и през май.

Кулминацията на тържествата ще бъде на 15 май, когато ще се проведе среща с бивши преподаватели. След нея празникът ще се пренесе в Общинския театър, където са предвидени представление на столична актриса и награждаване на ученици, изявили се през годината. За първи път ще бъдат наградени и трима особено заслужили гимназисти, което е нова идея, възникнала покрай годишнината.

„Трябва да правим нещо и за тях – отбелязва директорът Илиев. – Разбира се, постоянно награждаваме успехите с различни предметни награди, но решихме по случай празника на училището да въведем и годишни награди по 1000 лв. за трима изявени ученици. Надяваме се това още да ги мотивира в образователния процес и извънкласните дейности.“

Две други традиции също ще се продължат на тазгодишния юбилей – създаването на празничен албум and провеждането на конкурс за лого на гимназията, създадено от учениците. Албумът за 60-годишнината ще е трети, след създадените за честванията на 50 и 55 години. Конкурсът за лого пък се провежда за втори път. Обявен е още в началото на учебната година, а печелившият дизайн е избран в края на януари.

„Имаше доста интерес от учениците. В крайна сметка, двама ученици създадоха съвместно лого, получи се много добре. Сега го използваме за всички рекламни материали по случай 60-годишнината“, разказва директорът Илиев.

Още една новост са униформите, които училището закупува за представителни изяви.

Учениците допълнително си купуват ризи, вратовръзки и значки с логото на училището, които да използват по време на ученически практики и мероприятията, организирани от ПГЛПТ. По думите на директора, макар на новите неща обикновено да се гледа със скептицизъм, изглежда, учениците се харесват с униформите. Планира се в следващите години закупуването им да става още при приема в гимназията.

Учениците на Професионалната гимназия по лека промишленост и туризъм в Казанлък участват в толкова много състезания по професии и конкурси, че училището едва смогва да ги отрази на своите официални страници. „На тях това им е интересно. Мразя задължителните работи, хубаво е човек да стигне сам до извода, че нещо е полезно за него“, споделя директорът Илиев, когато коментира амбицията на учениците.

Най-скорошния успех записва единайсетокласничката Габриела Павлова, която печели трето място в категорията „Най-добър млад сервитьор“ в регионалния кръг на Националното състезание по професии. Така си осигурява място на финалния кръг, който ще се проведе през април в Боровец. В него гимназията ще представят още двама нейни възпитаници, които ще се състезават в категориите „Най-добър млад барман“ и „Най-добър млад хотелиер“.

Снимката на Мирослава Костадинова е отличена в IX издание на конкурса „В моето училище е най-хубаво“ на Национално издателство „Аз-буки“ Снимка Лилия Йотова
Училището има голяма традиция и в работата по програмата „Еразъм+“ с вече над 10 осъществени проекта зад гърба си.

В края на май се очаква решението за тазгодишните проекти, които при одобрение ще започнат през есента. Работи се и по множество национални програми и проекти, сред които „Ученически практики“, „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, „Заедно в изкуствата и спорта“, „Успех за теб“, „Изграждане на училищна STEM среда“, „Иновации в действие“.

Постоянен приоритет е и подобряването на материално-техническата база на училището. А това е едно от нещата, което най-много радва Антони Илиев като обратна връзка – похвалите за базата и за широката дейност на училището.

„За мен това е доброто – когато ме видят бивши ученици и ми кажат: „Голяма промяна има, много работи правите“. А и много хора от града, които живеят с някакви стари понятия за училището, когато дойдат по някакъв повод при нас, променят напълно представата си.“

Антони Илиев е директор на ПГЛПТ – Казанлък, от 9 години, но работи в него от 30 и го познава като пръстите на двете си ръце. „Има по какво да се работи, но има и желание. Трябва да има желание, иначе просто ще седим и ще мърморим,“ отбелязва той за „Аз-буки“. Няма приемен ден – дирекцията е винаги отворена за всеки, които желае да получи някаква информация за училището.

Директорът отбелязва още, че е доволен от учениците и от колегите си. Постигнатите резултати позиционират ПГЛПТ – Казанлък, в първата третина на гимназиите от Старозагорска област. Това си пожелава и за бъдещето на гимназията – още по-добри резултати както при приема, така и при завършването. По думите му, това е много важно – позитивното личностно развитие на децата, професионалното им изграждане и удовлетвореността им в края на обучението в гимназията.

„През последните години повишихме сериозно бала за влизане сред седмокласниците при нас, което е функция на повишения интерес към училището. Сега задачата ни е да създадем добри професионалисти, готови за предизвикателствата на живота и търсещи успешно развитие на база знанията и уменията, придобити в ПГЛПТ. И аз ще си ида рано или късно, но въпросът е училището да продължи в правилната посока и да върви нагоре, както върви сега“, обобщава директорът Антони Илиев.




Your Image Description

Свързани статии:

Децата имат нужда да бъдат чути Чифлик в края на града В конкуренция за всеки ученик С проект за културно многообразие започва учебната година в село Тишевица

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Професионалната гимназия по лека промишленост и туризъм – КазанлъкРегионитържестваЮбилей

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Министър Красимир Вълчев откри новия STEM център в 120. ОУ

Next article

Дигитална академия в Ихтиман

Next article
Дигитална академия в Ихтиман

Дигитална академия в Ихтиман

Фестивалът „Ало, Космос! Говори България“ с пето издание през юни

Фестивалът „Ало, Космос! Говори България“ с пето издание през юни

Пролетно вълшебство в ДГ „Елица“ в Сливен

Пролетно вълшебство в ДГ „Елица“ в Сливен

Последни публикации

  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 1/2025, година XLXII
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 51 (2024 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2024, година XLXI
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 5/2024, година XLXI
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2024, Volume 51
  • Foreign Language Teaching, Number 1/2024, Volume 51
  • Годишно съдържание сп. „Чуждоезиково обучение“, том 50 (2023 г.)
  • Сп. „Чуждоезиково обучение“, книжка 6/2023, година XLX
  • Foreign Language Teaching, Number 5/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2023, Volume 50
  • Foreign Language Teaching, Number 1/2023, Volume 50
  • Annual contents of Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching Vol.49 \2022
  • Foreign Language Teaching, Number 6/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 5/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 4/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 3/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 2/2022, Volume 49
  • Foreign Language Teaching, Number 1/2022, Volume 49

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Submit your manuscript
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"