„Ролята на образователния медиатор е една от най-важните в рамките на училищата с уязвими групи.“ Това заяви служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, който се включи в годишната среща с учителите роми по инициатива на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Домакин на разговора е Комисията по образованието и науката в Народното събрание.
Министърът подчерта, че е важно
увеличаването на броя на медиаторите и повишаването на тяхната квалификация, така че да овладеят определени умения, за да бъде по-ефективно взаимодействието им със семействата.
„Радвам се, че гарантирахме тяхната дейност и те вече са част от Колективния договор в училищното и предучилищното образование, защото имат ключова роля за приобщаване на децата в училище“, каза още проф. Цоков.
За ефективното включване и задържане на децата от уязвимите групи в образователната система е ключова и темата за ранното детско развитие, подчерта министърът. По думите му, важна роля има и интеграцията на тези деца и ученици, най-вече езиковата.
Председателят на Комисията по образованието и науката Красимир Вълчев също смята, че
трябва да се обърне внимание на темата за езиковата интеграция.
Според него проблемите при отпадането на децата от училище по-често са по социално-културни причини и именно в тази област следва да се съсредоточат усилията на институциите.
Вълчев подчерта и необходимостта финансирането на училищата и детските градини с уязвими групи да бъде увеличено. Според Вълчев работещите в тези образователни институции учители трябва да имат по-високи базови заплати. Като един от механизмите за решаване на проблема с десегрегацията той посочи поетапното ограничаване на приема, където е възможно. Като това не трябва да се случва на ниво паралелка, както е сега, а на училищно равнище.
Председателят на „Амалипе“ Деян Колев изказа благодарност, че за поредна година народни представители и екипът на МОН участват в тази дискусия, която се провежда в дните около Международния ден на ромите. Учителите дадоха предложения за подобряване на обучението на децата и поставиха част от проблемите, с които се сблъскват в работата си.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg