Нови специалности разкриват редица училища в страната с цел привличането на кандидат-гимназисти и в отговор на специфичното търсене на кадри от работодателите в различните региони на страната. След предложение на гимназиите и отчитане заявките на работодателите предложенията на регионалните управления на образованието за план-приема за следващата учебна година са в процес на одобрение от комисиите по заетостта към областните управи. Предстои и съгласувателната процедура с МОН.
В област Варна се въвежда обучение по професиите куриер,
асистент на лекар по дентална медицина и търговски представител. В ПГ по текстил и моден дизайн в областния център се предлага паралелка „Сценичен костюм“. В общините Дългопол, Вълчи дол и Долни чифлик за пъви път разкриват паралелки по специалностите „Електронна търговия“, „Полевъдство“ и „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения“.
За областта са планирани 168 паралелки за 4359 осмокласници, като професионалните са 104. Броят на завършващите VII клас е 4344. В 36 паралелки ще се изучават дефицитни на пазара на труда професии – хлебари, готвачи, корабни монтьори, спедитори, лесовъди, строителни техници и др. В дуална форма са пет паралелки във варненски професионални гимназии: по търговия, мебелно производство, пътностроителна техника, машини и системи и осигуряване на продуктова информация. Само във Варненската морска гимназия ще се изучават защитени от държавата специалности по професиите „Електротехник“, „Корабен техник“ и „Корабоводител“.
В област Бургас отчитат намаление на завършващите седмокласници за първи път от 4 години насам.
Техният брой пада с 300 до 4002-вама. Планираните паралелки за прием в VIII клас са 157 – 101 професионални и 56 профилирани, в общо 51 училища. Предвижда се разкриването на 8 нови специалности след VII клас – „Икономист“, „Електротехник“, „Консултант козметични, парфюмерийни, биологични продукти и битова химия“, „Техник по транспортна техника“, „Техник-технолог в дървообработване“, „Електромонтьор“, „Ресторантьор“ и „Електронна търговия“. В 16 паралелки се предлага дуално обучение. STEM профили и професии ще се изучават в 91 паралелки. Предвижда се прием в 4 паралелки със защитени специалности – „Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“, „Морско корабоводене“, „Електрообзавеждане на кораби“, „Вътрешни облицовки и настилки“. В 24 паралелки ще се изучават професии с очакван недостиг на пазара на труда.
Общо 54 паралелки в VIII клас са предвидени за област Сливен,
което е с 6 по-малко от предходните 3 години. От тях 36 са професионални и 18 профилирани. Броят на седмокласниците в областта е 1818. Със STEM профил и професия са 57,48 % от общия брой на местата, като интензивно изучаване на чужд език е заложено в 6 профилирани паралелки. В дуална форма са планирани 5,5 паралелки, като 4 от тях са в ПГТО „Д. Желязков“ – Сливен, 1 в ПГ по механотехника – Сливен, и 0,5 ПГ по селско стопанство – Нова Загора. Една паралелка е по защитена специалност „Сухо строителство“ в СПГСГ „Арх. Г. Козаров“ – Сливен. Паралелките със специалности, по които е очакван недостиг от кадри на пазара на труда, са 11,5.
По заявка на училищата се разкрива прием по 2 нови специалности: „Електрически превозни средства“ в ПГ по механотехника – Сливен, и „Графичен дизайн“ в ПГТО „Добри Желязков“ – Сливен.
Общо 64 паралелки за прием в VIII клас са предложени от училищата в област Шумен.
1438 седмокласници ще избират между 27 общински и 5 държавни училища. Професионалните паралелки са 29, като не се предлага прием в дуално обучение. По думите на началника на Регионалното управление на образованието Светлана Милева, това се дължи на затруднения и недостатъчно успешно партньорство между училищата и фирмите. Профилираните паралелки са 32, като 21 от тях са в STEM направление.
Предвижда се и прием в V клас в 2 паралелки в ППМГ „Нанчо Попович“ – Шумен, както и допълнителен държавен план-прием в ХІ клас в общо 3 паралелки в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Върбица, СУ „Георги Ст. Раковски“ – Каолиново, и ПГ по селско стопанство и хранителни технологии – Шумен.
Одобреният от Комисията по заетост план-прием
в област Стара Загора предвижда разкриването на 107 паралелки
70 професионални и 37 профилирани. Общо в областта се очаква да завършат 2990 седмокласници. Сред професиите, които ще се предлагат, най-много паралелки ще бъдат посветени на хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг – 10,5, следвани от моторни превозни средства – 7, и приложна информатика – 6,5. В СУ „Христо Ботев“ се въвежда нова специалност – „Спедиция, транспортна и складова логистика“.
В ПМГ „Гео Милев“ – Стара Загора, и в ПМГ – Казанлък, ще бъдат сформирани по 2 паралелки за петокласници с по 26 деца.
35 паралелки за VIII клас се предвиждат в област Габрово.
От тях 24 ще са професионални, а профилирани – 11. Само в община Габрово ще бъдат разкрити 22 паралелки – 15 професионални и 7 профилирани. В община Севлиево паралелките ще са 10, от които 3 профилирани и 7 професионални. Две ще са паралелките в Дряново, като и двете са професионални, а в Трявна е предвидена една профилирана паралелка. Обучение по STEM профили и професии ще се извърши в 23,5 паралелки. Дуална система на обучение ще има в 6,5 паралелки в област Габрово.
Регионалното управление по образованието в Монтана предлага отново 46 паралелки за прием след VII клас в региона, макар броят на седмокласниците в областта да намалява с близо 100 деца до 933. Предвижда се прием в 34 професионални и 12 профилирани паралелки. Въвеждат се и нови 7 специалности в 6 училища, съобразени с потребностите на бизнеса.
За пръв път ще има обучение по фотография и библиотекарство във 2. СУ „Н. Вапцаров“ в Монтана. В Лесотехническата професионална гимназия в Берковица се въвежда обучение по мебелно производство. В СУ „Христо Ботев“ в село Долни Цибър и в СУ „Отец Паисий“ в село Медковец ще се изучава специалност „Икономическо информационно осигуряване“. В Професионалната гимназия по производствени технологии в Лом се предвиждат паралелки по „Охранителна техника и системи за сигурност“ и „Пристанищна механизация“, а в ПГ по лека промишленост в Монтана откриват специалност „Бутикови облекла“.
В област Велико Търново предлагат обучение в шест нови професии след VII клас.
Това са специалностите „Ветеринарен техник“ в ПГ по електроника „А. С. Попов“, „Програмиране на изкуствен интелект“ в ПМГ „Васил Друмев“, „Приложен програмист“ в СУ „Бачо Киро“ – Павликени, „Машинен техник за машини и съоръжения за химическата и хранително-вкусовата промишленост“ и „Техник на охранителна техника и системи за сигурност“ в Свищовската професионална гимназия „Алеко Константинов“, „Логистика на товари и услуги“ в ПГ по транспорт „Васил Друмев“ – Стражица.
4 нови специалности в план-приема за Пловдив и областта
Четири нови специалности са заложени в държавния план-прием за Пловдив и областта за следващата учебната 2024/2025 г. В Професионалната гимназия по облекло „Ана Май“ ще се изучава „Фотография“, в Професионалната гимназия по кожени изделия и текстил – „Художествена тъкан“, в СУ „Симон Боливар“ – „Цветарство“, а в СУ „Братя Миладинови“ разкриват специалност „Продавач-консултант“ с подкрепата на Стопанската камара на Австрия в България.
„Препоръчахме на училищата, в които се отчита спад на резултатите, да заменят профилираните паралелки с професионални, за да се даде на учениците по-широка възможност за последващо развитие“, поясни началникът на РУО Рангел Райчев.
В СУ „Найден Геров“ например ще се изучават „Шивачество“ и „Парково строителство и озеленяване“. В ПГ по жп транспорт в Карлово обявяват прием за „Електрически превозни средства“, в ПГ „Петър Парчевич“ в Раковски – „Спедиция, транспортна и складова логистика“. Заради нуждите на „Тракия икономическа зона“ се дава шанс на преобразуваното от основно в СУ „Георги Бенковски“ в с. Бенковски да реализира прием по специалност „Мехатроника“.
Общият брой на паралелките е 221, като 145 от тях са професионални, а профилираните са 76. Това е с 15 по-малко от миналата година. Основната причина е в намаляване броя на седмокласниците с 200 в сравнение с предходната година.
Паралелките в дуална форма на обучение ще бъдат 17, докато през мината година те бяха 14,5.
Анализите на пазара на труда в региона показват най-големи затруднения при намиране на работна сила за готвачи, шивачи, машинни оператори, заварчици, електротехници, техници на компютърни системи, оператори в производството, сътрудници в малък и среден бизнес, камериери.
Държавният прием в V клас остава само в Математическата гимназия в Пловдив – две паралелки с общо 52-ма ученици.
Актуални професионални паралелки в Смолянско
Общо 43 паралелки за прием в гимназиите след VII клас за предстоящата учебна 2024/2025 година прие Областната комисия по заетост в Смоялн, която одобри обобщеното предложение на РУО – Смолян.
От тях 20 са профилирани и 23 професионални. Дуална форма на обучение по 5 професии се предлага в 2,5 паралелки. Десет от предложените паралелки са с очакван недостиг на кадри по 16 специалности. 28,5% са предвидени паралелки със STEM профили и специалности.
По държавния план-прием в V клас е включена една паралелка с природо-математически профил в ППМГ „Васил Левски“ – Смолян, като е спазено изискването до 2% от общия брой ученици, завършващи IV клас.
Приемът е съгласуван с всяка община от региона и с директорите на училища.
Съобразен е и със заявените потребности от работодатели, както и със зададените целеви стойности от МОН. Отчита се, че професионалното образование е с превес пред профилираното в общините Чепеларе, Неделино и Баните. Близко до тях е съотношението им в общините Смолян и Борино. В общините Доспат, Девин, Мадан, Златоград и Рудозем профилираната подготовка е с по-високи стойности от професионалната.
За учебната 2024/2025 г. са предложени актуални професионални специалности като „Биотехнолог“ в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Рудозем, с оглед нуждите на козметичната и хранителната промишленост в местната икономика; „Организация на туризма и свободното време“ в ПГСГСТ „Никола Й. Вапцаров“ – Чепеларе; „Компютърна графика“ в СУ „Антим I“ – Златоград; „Софтуерни и хардуерни науки“ и „Приложно програмиране“ в СУ „Димитър Благоев“ – Доспат; „Програмно осигуряване“ в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Върбина, „Графичен дизайн“ в СУ „Св. Княз Борис I” – с. Старцево.
Отчита се, че изпълнението на държавния план-прием за настоящата 2023/2024 учебна година е общо 97,6%. От заложените 42 паралелки са реализирани 41 с общ обхват на 843 ученици. Констатира се и положителна тенденция към намаляване броя на учениците, напускащи област Смолян, за да продължат образованието си в други области на страната.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg