Актрисата Гергана Стоянова пропътува разстоянието от София до Бургас само за да бъде водеща на концерта на едно бургаско училище, в което е учил Цанко Цанков – световен шампион по ледено плуване. Той е първият българин, преплувал протока Гибралтар и спечелил титлата сред 24-те най-добри състезатели в света. Човек, с когото се гордеят не само в родното му училище, но и в Бургас, и в цяла България. Това училище е ОУ „Св. Климент Охридски“.
Важно е да се каже, че освен прочутия плувец възпитаници на едно от най-старите училища в Бургас са Антоанета Цанкова – национален състезател по художествена гимнастика, шампион в многобоя при девойки младша възраст на Държавното първенство по художествена гимнастика; Радослав Суслеков – боксьор, носител на бронзови медали от световни първенства; Георги Чиликов – футболист, национал, голмайстор на България за 2003 г.; Михаела Антонова – шампион на Франция по спортни танци, и настоящият ученик Алекс Жеков от VIIБ клас, който стана световен шампион по кикбокс.
Училище „Св. Климент Охридски“ завършват и проф. Дора Енчева – световноизвестен цигулар и педагог, и Стайко Стайков – личен сътрудник на директора на Офиса по религиозните инициативи в Белия дом и асистент на Джордж Буш.
На финалното събитие –
концерт, посветен на 140 години от създаването на училището и 55 от основаване на Детския танцов ансамбъл „Звездички“
с художествен ръководител Николай Парушев към училището, присъстваха много бивши ученици, родители на настоящи възпитаници, както и приятели на училището. По думите на директорката Женя Железова, зрителите на концерта са свидетели на традициите, които се предават от поколение на поколение.
Железова не пропусна да благодари на своите колеги учители за всеотдайността в работата им и на родителите за това, че поколения наред избират децата им да получат своето образование в ОУ „Св. Климент Охридски“. Попитана кое е различното в съвременното образование, тя казва:
„Различното е, че има иновативни методи на преподаване. Традиционното отстъпва на заден план. Разбира се, няма да разрушим класната стая, но задължително ще я надградим“.
Проф. Мария Нейкова – областен управител на Бургас, връчи на директора Женя Железова най-високото отличие на областния управител – златен почетен знак и грамота за постигнати високи образователни резултати.
„Дълголетната история на училището е повод за гордост не само на всички, свързани с него, но и за цялата общественост. Всяка година означава история, опит, традиции, утвърждавани и прилагани във времето с ясното намерение за развитие на българското образование. Бъдете извор на висококачествено образование и мотиватор на знаещи и можещи ученици. Убедена съм, че талантът и амбицията да откривате и развивате заложбите на вашите възпитаници, са най-ярките ви успехи в благородната ви професия. Пожелавам на училищното ръководство и на учителите да бъдат все така отдадени на своята мисия за повишаване ефективността на образованието. Бъдете добрият пример в живота на вашите възпитаници!“, подчерта областният управител проф. Нейкова.
В деня на Св. Климент Охридски кметът Димитър Николов лично поздрави екипа на училището. Под снимките от срещата градоначалникът написа: „През 1884 г. училището се построява на дарена от църквата „Свети Атанасий“ земя в тогавашното село Атанасово, където сега се намира комплекс „Изгрев“. През 1939 г. му е дадено името „Климент Охридски“. В момента в училището учат 455 бургаски деца, средният успех е 5,48! Браво! Тази значима годишнина е повод за гордост и признателност към всички, които с професионализъм и любов са отдали усилия за успехите на училището. През следващата година в училището ще се изгради нов физкултурен салон и ще бъдат обновени спортни игрища“.
Поздравителни адреси по повод годишнината в ОУ „Св. Климент Охридски“ получиха от президента на Република България Румен Радев, Министерството на образованието и науката, Регионалното управление на образованието, много училища от Бургаска област, детски градини и фирми.
Николай Парушев – хореограф на ДТА „Звездички“, по време на концерта разказа за историята на Ансамбъла и за своята работа: „От 40 години съм в това училище. Получих като наследство танцовия състав, създаден от Мария и Биньо Узунови. Мария бе учителка по математика, една от най-добрите в града. Двамата с Биньо бяха танцьори в ансамбъл „Атанас Манчев“. От тях получих наследството, когато се честваше 100-годишнината на училището“.
Хореографът си пожела още дълги години да работи за отстояването и предаването на българските традиции
сред подрастващите и да предаде щафетата на следващото поколение – млади таланти, които са част от състава.
Да поздравят своите приятели от Бургас, в концерта се включиха и техни връстници от ОУ „Ататюрк“ – град Къркларели, Турция, с вълнуващи изпълнения на народни танци.
В седмицата, посветена на годишнината, се проведоха различни прояви. Голям интерес предизвикаха творческата работилница с участието на младия писател Боян Боев и образователният спектакъл на Искрен Красимиров.
Подредени бяха изложби, представящи историческото развитие и успехи на училището. Проведоха се творчески работилници, срещи с бивши директори, учители и възпитаници на училището. Бяха споделени добри педагогически практики чрез открити уроци и представителни изяви на клубовете по интереси.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg