Средно училище „Васил Дечев“ в Чепеларе е сред най-старите културни и просветни институции в Средните Родопи. Тази година то отбелязва своята 127-годишнина и 157 години от рождението на своя патрон Васил Дечев. По случай двойния празник в школото организират редица инициативи – празнично тържество, поднасяне на цветя, волейболен турнир между учители и ученици, конкурси, състезания, гостувания на известни личности и беседи, свързани с живота и делото на бележития чепеларец Васил Дечев, благодарение на когото днес там има училище. През 1896 г. 28-годишният тогава млад кмет Васил Дечев амбицира и увлича съселяните си за построяването на нова голяма училищна сграда. Точно за една година, до есента на 1896 г., постройката е готова и приютява първите си възпитаници. За толкова кратък период се построява нещо, което и днес изумява с мащабите и красотата си.
Васил Дечев е много важна личност както за града ни, така и за Средните Родопи. Той посвещава целия си живот на каузата да развие своя роден край. Всичко, което е правил, е било иновация за времето, в което е живял. Без него образователното дело в Чепеларе, нямаше да е това, което е днес“, разказва директорката на СУ „Васил Дечев“ в Чепеларе Карамфилка Кръстева, която е бивша възпитаничка на школото. Зад гърба си има 42-годишен педагогически стаж, от който 20 като начален учител, 6 – като зам.-директор и 16 години – на длъжността директор. Истината е, че посвещава целия си съзнателен живот на любимото школо. Кръстева добре познава образователната система, знае по име всички свои ученици и техните родители.
През настоящата учебна 2023/2024 г. възпитаниците на СУ „Васил Дечев“ са 289. Училището има два корпуса, като в единия се обучават учениците от I до VI клас, а в другия, който е емблематичната сграда за града и първия дом на училището – младежите от VII до XII клас.
„Тази година ще изпратим последния си випуск с профил „Чужди езици“ – настоящите дванайсетокласници, и продължаваме с другия си профил „Предприемачество“, обяснява моята събеседничка. Много от зрелостниците не спират да учат след XII клас, а кандидатстват във водещи университети и успешно се реализират в академичните среди. „Специалностите, които избират са много различни – от филологии, през кинезитерапия, до право и софтуерни науки. За целия ни колектив това е повод за радост, защото означава, че сме успели да им дадем всичко необходимо, за да могат да продължат живота си след получаването на дипломата за средно образование и да се развиват професионално“, обяснява директорката.
Гордее се, че връзката между учители и ученици не се прекъсва.
По-голямата част от бившите им възпитаници често се връщат в родното школо, за да споделят своите радости, новости и дори трудности, с които се сблъскват. „Хубавото е, че тази връзка се поддържа и след последния училищен звънец. Макар и същинският образователен процес да е останал в миналото, продължаваме да предаваме нашия житейски опит, като ги съветваме и им помагаме с каквото можем“, казва Кръстева.
В Чепеларе има три образователни институции – СУ „Васил Дечев“, ПГСГСТ „Никола Вапцаров“ и Спортното училище „Олимпийски надежди“. Ученици от I до VII клас се обучават единствено в СУ „Васил Дечев“. „С всяка изминала година броят на децата в нашия регион намалява. Не са малко и родителите, които се преместват в по-големите градове и дори в чужбина, за да търсят по-добре платена работа. Но всички те се водят на адрес все още в Чепеларе“, обяснява Кръстева. Разказва, че всяка година получават от общината списък с имената и броя на децата, на които им предстои да постъпят в I клас. Обикновено на хартия са около 45, а реално са 30 – 32.
До Карамфилка Кръстева в училището стои педагогически екип от квалифицирани и мотивирани учители. „Имаме и много млади колеги, като само през настоящата учебна година започнахме с три млади попълнения в колектива – учители по математика, информатика и БЕЛ. Преподавателят по български език и литература е само на 23 години. Той е току-що завършил и започва работа при нас направо от университета. Радвам се, че са част от екипа ни, защото внасят много цвят, енергия и настроение“, гордее се директорката. Това е най-голямото доказателство за това, че с всеки изминал ден педагогическата професия става все по-привлекателна. През годините много млади учители започват професионалния си път именно в училището в Чепеларе. Всички те – и преди, и сега, се радват на приемственост и готовност за помощ и подкрепа от колегите им с по-дълъг професионален стаж.
„Още по-приятно е, когато бивши наши ученици се завърнат в училището като преподаватели. Хубаво е, защото така виждаме как един млад човек, чието развитие е започнало от класните стаи на СУ „Васил Дечев“, се връща ентусиазиран, подготвен и изпълнен с много свежест. Тези колеги са най-отдадени, защото училищното пространство за тях е много скъпо“, обяснява директорката.
В момента от целия педагогически колектив от 49 човека около 10 са бивши възпитаници на школото.
В училището има разнообразен извънкласен живот с богата гама от занимания по интереси. Те са разпределени основно в областта на спорта, творчеството, технологиите и изкуството. Често организират и междуучилищни инициативи с акцент върху социалната ангажираност. „Стараем се да предлагаме извънкласни форми, които да надграждат знанията на младите хора, но и да бъдат в същото време занимателни, интересни и увлекателни“, казва моята събеседничка. Със сигурност успяват, защото интерес има към всички групи. Кръстева е на мнение, че с всяка изминала година интересът към извънкласните занимания е по-голям. А това навярно се дължи и на факта, че предлаганите полета на изява са толкова много, че няма ученик, който да не успее да намери своето място. „Всяко дете заслужава да получи възможността да се развива както в науката, така и своите странични интереси“, допълва тя. В училището два от кабинетите са направени изцяло за нуждите на тези групи.
Другото, с което много се гордеят, е Хлебната къща.
В нея работят предимно децата със специални образователни потребности. Техният брой в школото е 30. С тях работи екип за подкрепа – трима ресурсни учители, психолог и логопед. Обучението им включва както индивидуална, така и групова работа. „По случай наближаващите коледни празници децата от Хлебната къща ще подготвят прекрасна трапеза – питки, баници, сладкиши и всякакви солени изкушения“, разказва Кръстева. Хлебната къща е оборудвана с професионална техника и всички необходими съдове за приготвянето на различни тестени изделия.
Всички ученици с нетърпение очакват наближаващите празници. Училището още от началото на декември посреща своите възпитаници в празнична и богата украса. Всеки клас е подготвил тържество и вълнението за него е голямо. Освен това Дядо Коледа ще мине през всяка стая и с подарък ще зарадва послушните деца.
Училището в Чепеларе разполага с добре поддържана материална база. Всички кабинети са и прекрасно технически оборудвани. Всяка класна стая разполага с мултимедийна дъска, а компютърните кабинети са четири. „Стремим се да бъдем постоянно в крак с времето. Не можем да си позволим да изостанем“, отбелязва директорката.
Проектът им за STEM център е одобрен и съвсем скоро в него ще могат да се обучават техните възпитаници. Той ще бъде разположен в два кабинета, като единият ще бъде за природни науки, а другият – за математика и информатика. Планирано е в него учениците да започнат да изучават и роботика.
„Винаги приветствам иновативните подходи в обучението. От педагогическа гледна точка мога да кажа, че колегите ми успешно внедряват такива елементи в своите часове“, споделя Кръстева. От настоящата учебна година преподаватели по всички предмети активно използват платформата на Министерството на образованието и науката „Дигитална раница“. Разбира се, преподавателите в Чепеларе използват и възможностите на други онлайн платформи.
На въпрос с какви чувства в професионален план изпраща 2023 г. и посреща новата 2024 г., Кръстева отговаря: „Изпращам тази година с чувство на удовлетвореност от добре свършената работа. Разбира се, има още какво да се направи. И първото, за което се сещам, е дисциплината на учениците. Става въпрос за начален етап на обучение – малките деца, които идват при нас са малко по-буйни и палави. Затова като задача през новата година си поставям да поработим върху това. Пожелавам на целия екип, учениците ни и техните родители да бъдем преди всичко здрави и да имаме много сили, за да се преборим с всички предизвикателства, които ще ни поднесе новата година.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg