Елена ВАСИЛЕВА
Две нови специалности – „Подземно строителство“ и „Ядрена химия“ в ОКС „Бакалавър“, стават защитени. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане Проект на Постановление за изменение и допълнение на Постановление 64 на Министерския съвет от 2016 г. за условията и реда за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти в държавните висши училища и за приемане на Списък на приоритетните професионални направления и на Списък на защитените специалности
С новите предложения защитените специалности стават общо 29. Към момента те са 13 в областта на филологиите, две в областта на природо-математическите науки, а останалите 12 са инженерни. Предложенията за промени в Списъка са изпратени в МОН от ректорите на Минно-геоложкия и на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Специалност „Подземно строителство“ се предлага само в Минно-геоложкия университет, като за последните 3 г. средният брой на записаните първокурсници е трима души. Подготовката на студентите е ориентирана към прилагане на иновативни решения в областта на подземното строителство, метрополитени, комплекси от минералносуровинния отрасъл, преработката на рудни и нерудни суровини, добива и транспорта на нефт и газ, опазването на околната среда и др. Обучението е ключово за обезпечаването с кадри за съответния сектор, както и за националната сигурност. Потребността от специалисти в тази област е несъмнена не само за минералносуровинната индустрия, но ще става и все по-значима заради зачестилите природни бедствия, като наводнения, свлачища и срутища вследствие на глобалното затопляне, се посочва в мотивите към проекторешението.
Специалност „Ядрена химия“ се предлага от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и също е ключова за обезпечаването с кадри за сектора на ядрените технологии и ядрената енергетика, както и за националната сигурност.
С включването на специалностите в Списъка ще могат да се приложат разпоредби от Закона за висшето образование, според които при определени предпоставки с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на образованието и науката студентите по защитени специалност могат да бъдат освободени от заплащане на такси или за тях да бъде утвърден по-нисък размер на таксите за обучение. В двете нови защитени специалности се очаква през академичната 2023/2024 г. да се обучават общо 46 студенти в редовна и задочна форма, като за целта ще са нужни 75 000 лв., които ще се осигурят в рамките на утвърдения разходен таван за държавните висши училища за 2024 г.
С други промени в проекторешението министърът на образованието ще може да предлага повече места за студенти в приоритетните професионални направления и защитените специалности. Това трябва да става след мотивирано предложение на отрасловия министър въз основа на оценка от експертна комисия за необходимостта от такива специалисти на пазара на труда в съответствие със секторните политики и с Националната карта на висшето образование в България. Целта е по този начин при определянето на план-приема да могат да бъдат отчетени отрасловите политики и стратегии съобразно провежданите анализи и прогнози за пазара на труда, обясняват от МОН.
Проектът предвижда и просветният министър да може да предлага повече места за студенти по медицина, но в рамките на получените заявки от университетите. Промяната се въвежда по молба на Здравното ведомство, висшите училища, болници и др., които се мотивират с недостига на лекари в страната и неравномерното разпределение на специалисти в големите градове и селата. Тя ще засегне единствено висшите училища, обучаващи по специалност от регулираните професии „Медицина“, като ще даде възможност на Здравното министерство да бъде по-гъвкаво при провеждането на политиките в областта на здравеопазването, се посочва в документа.
По данни на Министерството на здравеопазването броят на специализантите е недостатъчен спрямо заявените потребности по специалностите „Спешна медицина“, „Вътрешни болести“, „Инфекциозни болести“, „Клинична микробиология“, „Пневмология“ и „Фтизиатрия“.
Към момента МОН може да предлага по-голям брой студенти в направленията „Военно дело“, „Национална сигурност“ (за военните университети и за Академията на МВР), както и за специалностите от регулираните професии „Здравни грижи“ и „Обществено здраве“. Направление „Здравни грижи“ е приоритетно, т.е. за него също ще остане възможността министърът на образованието и науката да предлага повече бройки. За „Военно дело“ и „Национална сигурност“ се прави уточнение, че министърът може да предлага повече места, „но в рамките на получените заявки“ от университетите.
Бележки, становища и предложения могат да бъдат изпращани към дирекция „Висше образование“ – МОН (yyotova@mon.bg) до 7 август 2023 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg