„От името на министъра на образованието и науката и от целия екип на Министерството на образованието и науката искам да поздравя организаторите на конкурса „Дигитални новатори в образованието“, защото устойчиво връчват тези награди и следят тенденциите в българското образование, свързани с дигитализацията и със съвременното преподаване.“ Това заявява зам.-министърът на образованието и науката Наталия Митева на церемонията за връчването на наградите на 14-те учители, победители в Конкурса за 2023 г. Организатор на надпреварата, провеждана под патронажа на министъра на образованието и науката, е Българската асоциация по информационни технологии.
„Приоритетите на новия екип на МОН са свързани с начините на преподаване в българското училище, с квалификацията и обучението на учителите, както и в каква среда се преподава. Важно е да имаме визия накъде вървим в образованието, и имам увереност, че в лицето на министъра на образованието и науката имаме лидер, който задава тази посока“, отбелязва още Митева. По думите ѝ дигитализацията би трябвало да е един от многото инструменти в образованието, за да се постигнат целите, свързани с това какво да могат, да знаят и какви да бъдат българските ученици и младежи.
В категорията „Технологични иновации“ на първо място е инж. Христо Ковачев – старши учител по теоретично обучение в ПГМЕТТ „Христо Ботев“ в Шумен. На второ място е Людмила Борисова – начален учител в СУ „Св. Климент Охридски“, Аксаково, а на трето – Атанас Терзиев, зам.-директор на 122. ОУ „Николай Лилиев“ в София.
На първо място в категорията „Качествено учебно съдържание“ е Румяна Ангелова – старши учител по информатика и математика в ПГИМ, Пазарджик. Второто място е за Анелия Неделчева – ръководител на направление ИКТ и учител по ИТ в ОУ „Любен Каравелов“, Русе. На трето място е Доротея Божинова – главен учител по история и география в ПГ по облекло „Ана Май“, Пловдив.
В категорията „Практическа насоченост на преподаването по ИТ“ първа е Елена Пенчева-Колева – старши учител по информатика и ИТ в 44. СУ „Неофит Бозвели“, София. Десислава Христова – ръководител на направление ИКТ в СУ „Отец Паисий“ в Самоков, е на второ място. На трето място е Ивелина Атанасова – старши учител в начален етап в НУ „Любен Каравелов“, Нова Загора.
В категорията „Принос за качествено изграждане на STEM център“ първа е класирана Деяна Пейкова – зам.-директор по учебната дейност и преподавател по английски език в ОУ „Христо Смирненски“, Раковски. На второ място са Грета Стоянова и Таня Сребрева – старши учител по природни науки и старши учител по ИТ в ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“, Бургас. Третото място заема Динко Цвятков – директор и учител по математика в СУ „Иван Вазов“, Стара Загора.
Журито присъжда грамота за специален принос за развитието на STEM център на Станислава Стефанова – учител по природни науки в Частното средно училище „Симеон Велики“, с. Иваняне, Столична община. Грамотата е връчена от зам.-министър Наталия Митева.
Учителите, спечелили първо място във всяка от четирите категории, както и Станислава Стефанова, получават ваучер за безплатно посещение на „ТехноМеджикЛенд“ със своите ученици.
Общият брой подадени кандидатури тази година е 85. Най-много учители кандидатстват в категорията „Качествено учебно съдържание“ – 40. За категорията „Технологични иновации“ заявките са 19, за „Принос за качествено изграждане на STEM център“ – 15, за „Практическа насоченост на преподаването по информационни технологии“ – 11.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg