Над 6000 деца с подкрепата на над 1000 доброволци – родители и учители в цялата страна се забавляват, докато научават факти за здравословното хранене. Доброволците, които са родители, специалисти или директори и учители, разказват колко е важно чинията да е цветна, децата да се хранят разнообразно. Колко е важно всеки ден да хапват свежи плодове и зеленчуци. В трета група на 65. ДГ „Слънчево детство“ – София, Петя Фачикова, която освен майка, е и нутриционист, успя да направи и кулинарна работилница в рамките на кампанията на „Фондация за храната“ – „Революция в храненето“. Тя се организира за шеста поредна година. Тази година фокусът е здравословното хранене на деца с хранителни алергии и непоносимости. Кампанията се състоя в средата на май и се провежда и с подкрепата на омбудсмана на България.
„С децата обсъждаме главната тема на тазгодишното издание на „Революция в храненето“ – хранителните алергии и непоносимости при децата. Защо е важно да избягват конкретни храни, как да бъдат толерантни към такива дечица и как да разбират различията между алергиите и непоносимостите“, споделя Петя Фачикова за в. „Аз-буки“.
Децата хапват с наслада и всички останали зеленчуци, които им е подготвила Петя. „Накрая получиха сертификати за участие в работилничката, а също и семена от грах и зелен фасул, за да засядат със семействата си. А на работилничката ни присъства също директорката на градината. Тя много се впечатли от инициативата и каза, че догодина ще организира провеждането ѝ с учителките във всички групи. За моя голяма изненада, дойдоха около 20 студенти по детска педагогика, които често присъствали в заниманията на децата. Радвам се, че посланието ни достигна и до тях. Малко по малко, вярвам, че „Революция в храненето“ може да достигне до всяка група в градина и клас в училище, за да може нашите деца да избират осъзнато храната си и да се грижат за себе си от малки“, категорична е нутриционистът.
Позицията на „За храната“ по темата е, че в България липсва визия за наличието и решаването на проблемите на децата с хранителни алергии и непоносимости. „Не е провеждано национално проучване колко са децата с подобен проблем, и на практика липсва информация за броя на засегнатите. Липсва специализиран рецептурник за приготвяне на храни в детските градини и училища за деца със специфични хранителни потребности. Освен това няма и указания към директори и учители, както и обществено разбиране и подкрепа към родителите, които отглеждат деца с хранителни алергии и непоносимости“, допълват за проблема от Асоциацията.
10% от общия брой жалби и сигнали, които постъпват в кабинета на националния омбудсман и които засягат правата на детето, са свързани със здравословното хранене на децата. Омбудсманът намира, че спешно трябва да се постави този въпрос във фокуса на общественото и институционалното внимание. И препоръчва: да се изготви специална наредба за храненето на децата със специални хранителни потребности. Да се възложи на Националния център по обществено здраве изработването на специален рецептурник, включващ подходящи рецепти за хранене на децата, който да се използва от всички детски заведения, училища и резидентни услуги за деца. Както и да се извърши национално изследване за децата с хранителни алергии, като започне системно събиране на статистически данни.
Варна е единствената община в България, където на институционално ниво, чрез процедура и стандарти, е осигурено хранене на деца със специфични хранителни нужди в детските кухни, яслите и градините, споделят от „За храната“. Чрез усилия на екип от педиатри, специалисти по хранене и диететика, технолози в общинските фирми, осигуряващи храненето и представители на РЗИ и Българската агенция по храните, от осем години общинските детски ясли и градини са вече достъпни за деца със специфични хранителни нужди.
За периода от осем години са обхванати около 14 ясли и 47 градини на територията на община Варна, които се посещават от деца с установени хранителни алергии или непоносимости. Въведени са 4 основни диетични режима – безглутенов, безмлечен – изключени са краве мляко, сирене, извара, кашкавал, краве масло и телешко месо, безглутенов и безмлечен режим, както и с изключване на други алергени, като яйца, риба и цитрусови плодове
Преди да бъде осигурено такова хранене, децата със специфични хранителни нужди на територията на община Варна, които посещават детски ясли и градини, са по-малко от 20.
Диетично хранене се осигурявало само в някои детски ясли. В момента такова хранене се осигурява за 180 деца. От тях 150 посещават детските градини и 30 посещават детски ясли на територията на община Варна, допълват от Асоциацията.
„До момента под натиска на родители такова хранене се организира в градини в София, Бургас, Ямбол и други. Притеснителен е начинът, по който се случва. В повечето случаи готвачката, директорката и родителите са оставени да се справят сами. Нямат рецептурник, нито адекватни указания и обучение. Голяма част от тези деца не посещават ясли и градини или идват след закуската и си тръгват преди обяда. Разрешението за внасяне на храна също е предизвикателство“, допълват от Асоциацията. Родителски и пациентски организации многократно са алармирали Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката за проблема. Засега усилията им остават без успех.
Експертите споделят, че до момента е провеждано обучение по искане на Бургас. Варна е представила опита си и на събитие на Сдружението на общините. Екипите на общинските фирми в Морската столица, както и Българското дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене имат желание и готовност да предоставят рецептите и цялата документация, с която разполагат, както и да участват в изготвянето на рецептурник, който да даде възможност тази практика да се разпространи в цялата страна, допълват от Фондацията.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg