Учените вече знаят колко дебела е марсианската кора, благодарение на най-силното наблюдавано някога марсотресение. Средната дебелина на кората е между 42 и 56 километра, съобщават изследователите. Това е приблизително 70 процента повече от средната континентална кора на Земята.
Измерването се основава на данни от модула за кацане InSight на НАСА. Това е стационарен сеизмометър, който записва вълни, набраздяващи вътрешността на Марс в продължение на четири земни години. Миналия май цялата планета е разтърсена от земетресение с магнитуд 4,7, което продължава повече от шест часа. „Имахме голям късмет, че станахме свидетели на подобно явление“, казва сеизмологът Дойон Ким от ETH Zurich.
InSight записа сеизмични вълни от марсотресението, което обиколи три пъти Червената планета. Това позволи на Ким и колегите му да направят заключение за дебелината на кората на цялата планета. Екипът установява, че кората не само е по-дебела от тази на Земята и Луната, но е и променлива.
И това може да обясни известна разлика в надморската височина север – юг на Марс. Топологични и гравитационни данни от орбитални апарати на Марс показват, че северното полукълбо на планетата е значително по-ниско от южното. Изследователите подозират, че плътността може да играе роля: може скалите, които изграждат северния Марс, да имат различна плътност от тази на южния Марс. Но кората е по-тънка в северното полукълбо, установяват Ким и колегите му, така че скалите и в двете полукълба вероятно имат еднаква средна плътност. Това откритие помага на учените да стеснят обсега на обясненията защо въобще съществува разлика.
Като знае и дебелината на кората, екипът изчислява също, че голяма част от вътрешната топлина на Марс вероятно се дължи на кората. По-голямата част от тази топлина идва от радиоактивни елементи като калий, уран и торий. Приблизително 50 до 70 процента от тези елементи вероятно са в кората, а не в мантията под нея, сочат компютърни симулации. Това подкрепя идеята, че части от Марс все още имат вулканична активност, противно на дългогодишното вярване, че Червената планета е мъртва.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg