Настоящи и бивши възпитаници на СУ „Христо Ботев“
и читалище „Паисий Хилендарски 2001“ в Славяново, област Плевен, възстановяват ритуала „Камила“ за здраве и берекет
Антоанета НАЙДЕНОВА
Бъдещите абитуриенти от СУ „Христо Ботев“ в град Славяново, област Плевен, организираха благотворителна кампания „За топъл физкултурен салон“, за да съберат средства и да купят климатик за физкултурния салон на училището. Те подреждат кът за коледни фотосесии в обособена за целта училищна зала и предлагат на местните жители да им правят празнични фотоси без фиксирана цена, а срещу дарения в подкрепа на каузата според възможностите на хората.
Резултатът е 14 дни на усилени снимки всеки следобед, 56 фотосесии и събрани 2115,34 лв. С тях на Ивановден в доскоро неотоплявания физкултурен салон на училището е монтиран климатик.
„Учениците ни се почувстваха значими и се вълнуваха от всяка подкрепа – разказва с гордост техният класен ръководител Любина Найденова, учител по икономически дисциплини. – Оказа се, че хората в Славяново имат големи и топли сърца, с ентусиазъм да помогнат на родното училище за пореден път. Последната Коледа на випуск 2022 се превърна в специална, заредена с духа на онова, което децата научиха в училище – след нас остават делата и обичта, която сме раздали!“
В училището учат 168 деца и всяка година се приема по един
I клас. „Паралелките са маломерни, защото населеното място е малко и има висока миграция – обяснява директорът на СУ „Христо Ботев“ Радостина Стефанова. – Опитваме се да задържим децата, и затова в гимназиален етап започнахме да предлагаме три специалности с икономически профил в зависимост от нагласите на учениците – „Сътрудник в малък и среден бизнес“, профил „Предприемачески“,
и „Деловодител“, която е с предполагаем недостиг на пазара на труда. Изучаваните професии се редуват, като през следващата учебна 2022/2023 г. ще бъде обявен прием в предприемаческия профил по желание на сегашните 15 седмокласници. Надяваме се, че ще останат при нас, защото след завършването на VII клас някои деца се насочват към професионалните гимназии в Плевен.“
Това, че паралелките в гимназията в Славяново са компактни, им дава възможност по-лесно да спазват противоепидемичните, мерки и засега нямат проблеми с COVID. Децата учат присъствено, свикнали са с тестовете. Само
8 ученици учат онлайн. „Очаквах да имаме повече проблеми, тъй като децата ни са от уязвимите групи, но колегите си свършиха добре работата с родителите. При нас се работи с много обяснения, но вече всичко е нормално“, казва Радостина Стефанова.
Училището разполага с голяма база и две сгради. В по-малката учат децата от I до IV клас, а в голямата са учениците от V до XII клас. Организацията на обучение е целодневна до VI клас, а другите са на едносменен режим само сутрин.
Началото на светското образование в Славяново е поставено още в края на ХІХ век. Със съдействието на будното население на тогавашното село Славяново през 1914 г. е построена голямата двуетажна сграда на сегашното училище. „Строено е с мисъл и качествено, така че да можем да го ползваме 110 г. по-късно без много ремонти. Покривът например никога не е ремонтиран. Преглеждахме го с експерти от общината, които казаха, че гредите могат да изкарат още 110 години“, твърди директорът.
Училището разполага с кабинети по готварство и фризьорство, които се използват за заниманията по интереси на учениците, три компютърни кабинета с осигурена постоянна интернет връзка, физкултурен салон, медиен център, актова зала, добра открита спортна база и библиотеката с богат фонд от учебна, художествена, научна и научнопопулярна литература. За учениците от началния етап на обучение е осигурен безплатен обяд, а за 3 – 4 деца, които пътуват от съседните на град Славяново села – Коиловци и Тотлебен, е осигурен транспорт съвместно с общината.
Педагогическият екип се състои от 21 човека, които се опитват да оказват допълнителна подкрепа на учениците по всички възможни начини. Осигуряват се разнообразни занимания по интереси и се работи индивидуално с учениците с обучителни затруднения. През тази учебна година в училището има клубове по здравословно хранене, фотографски дизайн, клубове „Ние сме различни, ние си приличаме“, „Да поговорим за…“, в който се обсъждат всякакви наболели теми с по-големите ученици, правят се презентации и т.н.
Училището работи по различни проекти и програми, като „Подкрепа за успех“, „Образование за утрешния ден“, „Равен достъп до училищно образование“. А миналата година печели проект по
ПУДООС за чиста околна среда и по него правят класна стая на открито. „Децата ни са добри, качествени хора – имат право и заслужават да им се осигурят добри условия за обучение“, категорична е Радостина Стефанова.
Повечето деца са от уязвимите групи, но не са билингви, въпреки че се самоопределят като етнически турци. Родителите подкрепят всички начинания на училището, постоянно са в контакт с учителите и директора през социалните мрежи и се разбират добре, имат си доверие. Училището работи по Механизма за обхват заедно с местните социални служби и полицията, с които също взаимодействат добре. „Децата, които са в България, сме ги обхванали при нас или в НУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Славяново. Много деца обаче заминават с родителите си в чужбина, после някои се връщат, пак се записват и е трудно да наваксаме пропуските“, казва директорът.
След завършването на средното образование някои деца продължават да учат в Свищовската академия или във Великотърновския университет, други започват да работят или заминават при родителите си в чужбина.
„При нас основната цел е да задържим децата в училище, затова се опитваме всячески да ги разнообразяваме, за да им е интересно и да идват“, споделя Любина Найденова. Тя е работила като учител и в Свищов и твърди, че най-голямата разлика в това да си учител в по-малко населено място, е, че всичко се прави заедно. Има добро взаимодействие между училището, читалището, кметството и местните власти. „Учителите се радват на уважение от страна и на учениците, и на родителите, което носи своя невероятен чар“, споделя тя. Любина води и клуб с елементи на религия като част от заниманията по интереси. В него организират благотворителни инициативи – покрай тях децата се запознават и с основните християнски ценности.
За втора поредна година на Богоявление и на Ивановден настоящи и бивши възпитаници на СУ „Христо Ботев“ участват в пресъздаването на обичая за здраве и берекет „Камила“ в Славяново. Те са част от самодейния състав на местното читалище „Паисий Хилендарски 2001“,
което е инициатор на възраждането на тази стара традиция. Читалищният деец Мая Личева е човекът, който със своя опит и ентусиазъм успява да увлече около 20 младежи. Те обикалят от къща на къща, преоблечени като различни персонажи – полицай, който води танцуваща камила, булка, която плаче за нея, и от стопанина на дома зависи дали тя ще бъде пожалена, а котаракът върви с магарето след тях. Пъстроцветната компания е придружена от страховити кастарлаци – младежи със страшни маски, които скачат, дрънкат с чановете си и тупат с тояги гърбовете на стопаните за здраве. Заедно с тях из града обикаля и младежки духов оркестър.
Това пъстро шествие тръгва от училищния двор. Там разиграва ритуала с наричането за здраве първо пред учителите и децата, а след това продължава по улиците и дворовете. Възрастните хора са доволни, че традицията се пази и предава, че младите хора приемат да я пресъздават с ентусиазъм.
„Най-ценното е, че младите хора сами си правят костюмите за ритуала, всичко минава през техните ръце, и те също много се забавляват – убедена е Любина Найденова. – Подобни ритуали се правят и в съседните плевенски села, но героите, които обикалят по улиците и къщите са различни, има модификации. Младите хора в града са много сърцати и добри, отнасят се с уважение към всички колеги и към хората в Славяново. Опитваме се да възпитаме у тях самочувствието, че стига да искат, могат да постигнат всичко“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg