Вълците в Националния парк „Йелоустоун“, заразени с Toxoplasma gondii, вземат по-смели решения от незаразените си събратя, съобщават изследователи в Communications Biology. Засиленото поемане на риск от вълците означава, че е по-вероятно те да напуснат глутницата си или сами да станат водачи.
„Това са две решения, които наистина могат да бъдат от полза за тях или пък да причинят смъртта им – казва Конър Майер, полеви биолог от Университета на Монтана в Мисула. – Вече имаме доказателства, че самото заразяване с определен паразит – Toxoplasma – може да има големи пос-
ледици за поведението на вълка“, заключава Майер.
Изследователите са имали достъп до кръвни проби, поведенчески наблюдения и данни за движението на 229 вълка в парка за около 26 години. Заразените вълци са били 11 пъти по-склонни от незаразените да се махнат от глутницата си, установяват учените, и около 46 пъти по-вероятно да станат в крайна сметка лидери.
Едноклетъчният Toxoplasma gondii има опит в промяната на поведението на животните. Най-важ-
ните му гостоприемници са котките, които осигуряват среда за размножаване на паразита в тънките си черва. Потомството на паразита се „вози на стоп“ върху котешки изпражнения. След това други животни поглъщат паразита, който след това манипулира поведението на новите си гостоприемници. Като променя определени хормони, паразитът стимулира домакините да стават по-смели или по-агресивни. Заразените мишки например могат фатално да загубят страха си от котки, което позволява на паразита да зарази повече гостоприемници.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg