Ученици проучват как се става спасител на храна и минералог
Стела МАРИНОВА
Какво включва ежедневната работа на агрономи, банкери, минералози, дрогеристи, икономисти, спедитори, инженери и на реализиралите се в още редица интересни професии, научиха ученици, посетили осмото издание на „Базар на професиите“. То се проведе на 25 и 26 ноември в „София Тех Парк“.
Младежите имаха възможността за посетят щандовете на 20 компании и да разпитат служителите в тях за процеса на работа, кой какви задачи има и от какво висше образование имат нужда, за да бъдат наети. Учениците получиха шанс да чуят и кратки лекции на представители на любопитни професии, като спасител на храна, добротворец, геймър, подкастър, инфлуенсър, биолог, химик, а след това да им задават въпроси. Още след представянето на първата професия – химик, се чуха коментари „Колко яко“ от страна на младежите. Причина бяха експериментите в Щурата лаборатория, които показаха на учениците, че химията не е само теория, а включва и забавни опити, като „готвене“ на пуканки с азот. Представители на кои професии да бъдат включени, организаторите избират след проведена анкета сред обучаващите се. Най-интересни за тях се оказват професиите от гейминг сектора и всичко в областта на дигиталните технологии.
„Ако допреди десетина години компаниите представяха класически професии, сега дори и те не са такива, защото претърпяват развитие и дигитална трансформация. Професии като тези, свързани с енергетиката, няма как да минат без дигитализация. Дори някои стандартни професии вече са актуални и имат ново значение. От друга страна, опитваме се да поканим представители на професии, които ще се развиват през следващите години“, обяснява пред „Аз-буки“ Дарина Георгиева – изпълнителен директор на „Българска мрежа на Глобалния договор на ООН“. Те правят и проучване за тенденциите в света относно потребностите на кадри. Това са специалисти от ИТ индустрията, професии, свързани с технологии, като обработка на данни и VR приложения, зелените професии, както и всичко, свързано с грижа за хората. „Ще имаме нужда от много специалисти, които се грижат за нас – психотерапевти, физиотерапевти и други, които ни карат да се чувстваме добре“, казва още Георгиева.
Организирани от своите преподаватели, в първия ден на базара се включват десетки ученици. По-голяма част от тях са зрелостници. Те идват, за да разпитат и да проучат на място професии, които ги привличат, за да успеят да направят най-добрия избор в коя сфера да продължат висшето си образование.
„В училище се занимавам отдавна с електротехника и електроника. Различно е да видиш нещата на живо и как наистина работят, как са проектирани, отколкото само в учебника“, споделя пред „Аз-буки“ Йордан Иванов – ученик в XII клас в паралелка „Микропроцесорна техника“ в СПГЕ „Джон Атанасов“. По думите му, събитието ще му помогне да избере с коя професия в сферата на електротехниката да продължи обучението си. За да се запознаят по-добре с различни професии и как са представени, идват и ученици от XII клас от ГПЧЕ „Асен Златаров“ Хасково.
В събитието се включват и кандидат-гимназисти. Част от тях са от столичното 97. СУ „Братя Миладинови“. „Говорихме с директорката и сметнахме, че за учениците ще бъде полезно още от малки да видят реално къде се използват знанията, които придобиват в училище – било то математика за инженери или по предмети като български или технологии и предприемачество“, споделя учителят по математика Андриан Трендафилов. Той посещава базара с група от 18 седмокласници. Когато им предлага да дойдат, кандидат-гимназистите са много ентусиазирани. „Чували са доста за такива базари. Родители споделят, че също са обмисляли да ги доведат. Някои може би ще дойдат. Интересно им е на децата“, допълва учителят.
Сред учениците от 97. СУ е Борислава Манчева от VIIА клас. „Тук ме доведе може би това, че не знам какво искам. Надявах се, като видя нагледно професията, да се ориентирам долу-горе какво ми харесва. Интересно ми е, защото всеки се занимава с нещо различно и показва какво приложение има професията му в живота“, споделя седмокласничката. Според нея човек трябва да се занимава с нещо, което го удовлетворява. Кандидат-гимназистите имаха възможност да зададат своите въпроси относно приема в VIII клас и избора на професия и към представителите на Центъра за подкрепа за личност-
но развитие, кариерно ориентиране и консултиране в столицата.
В съботния ден събитието привлича интереса на ученици, придружени от техните родители, и различни групи тийнейджъри.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg