Учебната компания SolarStickers от Частната езикова гимназия „Проф. Иван Апостолов“ – София, е тазгодишният победител в XIV младежки стартъп форум „Изгряващи звезди“, организиран от „Джуниър Ачийвмънт“. Най-добрата учебна компания на България ще представи страната ни на #Gen_E – най-голямото събитие за предприемачество в Европа, което ще се състои в Талин, Естония, през юли 2022 година.
Идеята на Милена, Славка и Валя е да създадат стикери, сигнализиращи за наличието на микропластмаса в питейната вода. Проучвания показват, че при продължително слънчево нагряване от пластмасовата бутилка във водата се отделят вредни частици. Затова стикерите индикират с промяна на цвета си, когато са изложени на повишена температура, и по този начин показват дали водата е годна за пиене.
На второ място се класира учебната компания BioFoam от МГ „Баба Тонка“ – Русе, с paзpaбoткa зa биoлoгичнo чиcт пpeпapaт зa бopбa c вpeдитeлитe пo pacтeниятa. Третото място тази година си поделят две учебни компании – Neco Restarch от АЕГ „Гео Милев“ – Русе, която произвежда биоразградими кофички за кисело мляко, и SVPT TECHNOLOGIES от ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“ – София, разработили технология за добиване на енергия от чешмата у дома.
Форумът „Изгряващи звезди“ събира най-добрите 20 ученически екипа, участвали през тази учебна година в програмата „Учебна компания“, призната от Европейската комисия за „Най-добрата практика в обучението по предприемачество“. Чрез онлайн презентация те демонстрират пред жури от професионалисти своите продукти и услуги, разработени през годината. През тази година в Програмата се включват общо 90 учебни компании от страната, като до полуфиналите достигат 60 от тях. След XIV издание на „Изгряващи звезди“ общо над 15 хиляди млади хора са преминали през предприемачески програми, отчитат организаторите от „Джуниър Ачийвмънт България“.
„Научихме децата си да бъдат смели, да мислят, да не се притесняват да представят себе си, да имат самочувствие, че могат, да вярват, че са сред най-добрите, да мечтаят, че могат да променят света“, коментира на форума зам.-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева по повод 20-годишната работа на „Джуниър Ачийвмънт България“ за развиване на предприемачески умения и финансова грамотност у ученици и студенти. Зам.-министърът припомня мисълта на Джани Родари, че преди да научим децата да мислят, трябва да ги научим да измислят. „Това е да провокираш младите хора да измислят, и да им дадеш увереност, че няма граници на това, което можеш да измислиш, да им дадеш простора и свободата“, отбелязва Мариета Георгиева. Тя обяви за „Предприемчиво училище“ на България иновативната Езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ в Хасково.
Награда за „Предприемчива професионална гимназия“ получава Търговската гимназия „Георги Стойков Раковски“ във Варна. А специален знак за цялостен принос за развитието на профил
„Предприемачески“ получава Ели Руменова – учител в 108. СУ „Никола Беловеждов“ в София.
Сред гостите на финалите е и столичният кмет Йорданка Фандъкова, която връчва новоучредената награда „Изгряващ учител на годината“ на Магдалена Велкова от СУ „Васил Левски“ – Елин Пелин. Призът отличава най-активния и вдъхновяващ учител, който за първи път преподава по програмите на „Джуниър Ачийвмънт България“. „Програмата „Учебна компания“ е пример за обучение на младите хора по предприемачество. С нея насърчават знанията, които са полезни. Гордея се, че лично съм участвала при въвеждането на предприемачеството в учебните програми в българските училища.
В програмата „Учебна компания“ тази година участват над 10 столични училища“, казва кметът на София.
И добавя, че когато говорим за модерно образование, разбираме, че най-важният фактор за това са учителите – добре подготвените и мотивирани педагози, които да запалят искрата и да бъдат пример за младите хора.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg